Kierowco zwolnij! Dziś Europejski Dzień Kontroli Prędkości!

1
Fot. KPP Jarocin
W 2020 roku w Polsce zbyt rozpędzeni kierowcy spowodowali prawie 3 tys zdarzeń. Policjanci z Pleszewa zatrzymali rekordzistę, kierujący w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 140 km/h. Instruktor nauki jazdy mówi z kolei o tym, że nawet kandydaci na kierowców także mają tendencję do tzw. ciężkiej nogi. Dziś w kalendarzu świąt nietypowych mamy europejski dzień kontroli prędkości.

Przekraczanie dozwolonej prędkości to w dalszym ciągu bardzo duży problem – Tylko od początku roku policjanci z ostrowskiej drogówki zatrzymali aż 49 kierujących, którzy w terenie zabudowanym rażąco przekroczyli dozwoloną prędkość.Takie zachowanie skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy, 10 punktami karnymi i 500 złotowym mandatem – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, mł. asp. Małgorzata Michaś.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości można dostać mandat od 50 do 500 złotych, a także od 2 do 10 punktów karnych. – Niektórzy kierowy próbują tłumaczyć, dlaczego przekroczyli dozwoloną prędkość. Czasami powodem jest wizyta u lekarza, czasami egzamin, zdarzają się też tłumaczenia kierowców, że nie mieli pojęcia z jaką prędkością się poruszają – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie, st. asp. Monika Kołaska

Przekraczanie prędkości dotyczy nie tylko kierowców, ale także kursantów, którzy przychodzą na do szkoły nauki jazdy. – Kursantów trzeba stopować, spowalniać, ich tendencja do tego, żeby jeździć szybko jest zauważalna praktycznie od pierwszej godziny. Wynika to z tego, że obserwują swoich rodziców, którzy często przekraczają prędkość – tłumaczy instruktor nauki jazdy, Szymon Jonczak.

Niestety nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, często tych ze skutkiem śmiertlenym. – Kierowcy jadąc za szybko narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale też innych uczestników ruchu np. pieszych. W przypadku potrąceń, już nieznaczne przekroczenie prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie, st. asp. Monika Kołaska.

Według policyjnych statystyk tylko w samym 2020 roku w Polsce doszło do ponad 23 tys. wypadków, z czego w ponad 10 procentach przyczyną była nadmierna prędkość. Warto więc zdjąć nogę z gazu, a w trakcie jazdy spoglądać na licznik.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick