DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kiedy mieszkańcy będą mogli kupić prąd od ostrowskiego dystrybutora?

Ostrowski Rynek Energetyczny rozwijał się na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Z ostrowskiej sieci korzysta już między innymi firma TeamTechnik, przy której powstała specjalna stacja przesyłowa. Uruchomiona została w czerwcu ubiegłego roku. Z ostrowskiej energii produkowanej przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy korzysta też m.in. Miejski Zakład Komunikacji, który napędza nią elektryczne autobusy. Producentem energii z biogazu jest też spółka WODKAN, na razie na własne potrzeby.

Plan, który powstał już w 2018 roku zakłada gromadzenie nadwyżek energetycznych lokalnych producentów i dystrybuowanie ich na terenie miasta. Z lokalnego, ekologicznego prądu produkowanego także między innymi przez OZC miałyby korzystać najpierw jednostki samorządu takie jak urzędy, różne instytucje czy szkoły, a docelowo także mieszkańcy. I to po niższych cenach. Spółka CRK Energia już dysponuje certyfikatem Ministerstwa Energii , teraz uzyskała promesę koncesji Urzędu Regulacji Energetyki na dystrybucję prądu. -Jest to dokument, który umożliwia spółce dystrybuowanie energii elektrycznej. Czekaliśmy na niego od kilku miesięcy. Dzięki otrzymaniu promesy, a tak naprawdę gotowej koncesji, będziemy mogli w pierwszej połowie tego roku podłączać klientów do części sieci ORE , która do tej pory pozostawała niewykorzystana – mówi Artur Dembny, prezes CRK Energia.

Kiedy mieszkańcy będą mogli mieć w swoich gniazdkach prąd z Ostrowa zamiast od dużych dostawców krajowych? Temat jest na razie melodią przyszłości, ale na pewno CRK Energia już znacznie bliżej wdrożenia tego planu. Twórcy projektu mają już blisko 30 km sieci, z czego znaczna część jest w tym momencie wykorzystywana przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Trwają starania, by jak najprędzej „puścić” prąd w sieć i móc zaoferować nie tylko lokalnym przedsiębiorcom czy miejskim instytucjom, ale przede wszystkim właśnie mieszkańcom prąd po znacznie konkurencyjnej cenie.

Dążenia do energetycznej samowystarczalności Ostrowa Wielkopolskiego są podyktowane ogólnymi tendencjami polskich miast.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • Z
    Zdzisław

    piątek, 24 stycznia, 2020

    następni prezesi do utrzymania

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz