Każdy ostrowianin powinien ją przeczytać!

1
fot. konkatedra-ostrowwlkp.pl
W najbliższy czwartek (10 maja) odbędzie się promocja książki, z którą każdy mieszkanien Ostrowa Wielkopolskiego powinien się zapoznać. Autorem "Wspomnień z kulturkampfu" jest ks. Walenty Śmigielski.

Ks. Walenty Śmigielski żył w latach 1849 – 1906. Był ostrowskim proboszczem i dziekanem. Pod jego nadzorem zbudowano także ostrowską Konkatedrę.

W latach 1875 – 1878 był „nielegalnym” proboszczem w parafii w Kotłowie. Za posługę bez zgody władz, został skazany na 200 dni więzienia. Karę odbywał w ostrowskim areszcie. Celę obok w latach 1874 – 1876 zajmował ówczesny prymas Polski, ksiądz kardynał Mieczysław Halka-Ledóchowski.

„Wspomnienia z kulturkampfu” to zbiór opowieści z czasów nielagalnej posługi kapłańskiej. Przygody opisywane przez księdza Śmigielskiego prowadzą czytelnika przez takie miejscowości jak Mikstat, Przedborów, Chynowa, Biskupice, Antonin i Ostrów Wielkopolski.

W książce oprócz opowieści sprzed 150 lat znajdziemy takż korespondencję księdza Śmiegielskiego z prymasem Ledóchowskim.

Promocja książki odbędzie się w Domu Katolickim. Każdy zainteresowany będzie mógł obejrzeć także tron ufundowany Śmigielskiemu z okazji jego 25-lecia posługi kapłańskiej.

Obecna edycja książki jest pierwszym jej wznowieniem od roku 1900, kiedy to została wydana własnym nakładem autora.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. „Obecna edycja książki jest pierwszym jej wznowieniem od roku 1900, kiedy to została wydana własnym nakładem autora”. To NIE JEST PIERWSZE WZNOWIENIE! Wyszła chociażby w 1937, a najnowsze wydanie w formie zeszytu zostało opublikowane przez Wacława Kieremkampta nakładem (własnym) w ramach publikacji Towarzystwa Miłośników Przygodzic w 2009 r.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick