DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kamienica nie do poznania. Zobacz, jak będzie wyglądać nowa siedziba biblioteki [ZDJĘCIA]

Dwa lata temu była to jedna z wielu niczym niewyróżniających się kamienic na jarocińskim rynku. Dzisiaj odświeżona elewacja przykuwa spojrzenia osób zastanawiających się, co w niej będzie. Odpowiadamy – biblioteka. A właściwie jej filia, która teraz mieści się na parterze jarocińskiego Ratusza. W środku nie ma zbyt wiele miejsca. Regały z książkami szczelnie wypełniają przestrzeń. O jakichkolwiek innych rozrywkach niż wypożyczenie bądź przeczytanie książki, można tylko pomarzyć. A jak wiemy, użyteczność współczesnych bibliotek wybiega daleko ponad to, do czego były one wykorzystywane jeszcze kilkanaście lat temu.

Wszystko zaczęło się zmieniać w 2017 roku, kiedy pojawiła się możliwość kupienia przez gminę jednej z kamienic na Rynku. – Podjąłem decyzję o jej zakupie po rozmowie z moimi dyrektorami w tym m.in. Agnieszką Borkiewicz, która wpadła na pomysł, że może zrobić w niej bibliotekę – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Projekt poszerzono po konsultacjach społecznych. Zapytano w nich o zdanie młodzież oraz starszych ludzi, aby nowa siedziba książnicy stała się przestrzenią otwartą dla wszystkich.

Budynek rozbudowano, a na najwyższym piętrze stworzono taras, który zostanie obsadzony zielenią. – Chcielibyśmy, aby można było się tu nie tylko zrelaksować czy porozmawiać, ale także, aby to miejsce stało się przestrzenią na przykład dla wystaw – informuje Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin.

Taka atrakcja może przyciągnąć jeszcze więcej osób na Rynek, który nie cieszy się w ostatnich latach oszałamiającą popularnością. – Ludzie narzekają , że zamiera tutaj ruch. Ale filia biblioteki w Ratuszu jest najpopularniejszą ze wszystkich. Stąd być może będzie to takie miejsce, które ten ruch przywróci – dodaje.

Oficjalne otwarcie nowej siedziby biblioteki na Rynku zaplanowano na 8 listopada, ale dziennikarze już teraz mogli zobaczyć, jak prezentuje się w środku. Brakuje jeszcze wyposażenia, na które ogłoszono przetarg, ale wnętrze nawet w obecnym stanie robi wrażenie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz