Kalisz wyprzedził Ostrów. W mieście pojawiły się pierwsze “zielone przystanki” [ZDJĘCIA]

2
Fot. kalisz.pl
Cztery "zielone przystanki" pojawiły się na kaliskich ulicach. Przy dotychczasowych wiatach zamontowano metalowe stelaże, a pod nimi zbudowano korytka do nasadzeń kwiatów. Wkrótce zakwitną tam rośliny, które oplotą ściany przystanków autobusowych. Podobny pomysł przedstawił w czerwcu podczas ostrowskiej sesji rady miejskiej Jakub Paduch. Z jakim odzewem władz spotkała się jego propozycja?

Ekologia i ochrona przyrody wdzierają się do miast. Podążając za proekologicznymi trendami, władze Kalisza zdecydowały się stworzyć pierwsze tzw. “zielone przystanki” autobusowe. Na początek stworzono cztery takie miejsca, które dotychczas: przy placu Jana Pawła II, Złotym Rogu, ulicy Parczewskiego oraz przy skrzyżowaniu ulic Górnośląskiej i Polnej. Na razie zamontowano na tylnej oraz bocznych ścianach kratownice i stworzono miejsce do nasadzenia roślin. Będą one się piąć po metalowej konstrukcji. – Podwyższamy estetykę miasta i walczymy z zanieczyszczeniem powietrza. Stawiamy na zielone przystanki. (…) Pierwsze rośliny posadzone. Będzie pięknie i zielono – zakomunikował na swoim fanpage’u Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Inwestycja do tej pory pochłonęła 8,5 tys. zł. Kolejne po 2 tys. zł to koszt zazielenienia jednego przystanku. Aby zakwitły cztery, które wytypowano w pierwszej kolejności, miasto zapłaci kolejne ponad 8 tys. zł. Niewykluczone, że w przyszłości w Kaliszu będzie więcej “zielonych przystanków”.

Wdrożenie tego samego pomysłu, który z powodzeniem funkcjonuje już w innych miastach Polski i świata zaproponował podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. – Ta nieskomplikowana konstrukcja różni się od standardowe wiaty przystankowej tym, że składa się z zielonych ścian stanowiących swoisty ogród wertykalny oraz obsadzonego zielenią dachu. Całość jest ponadto ważnym urządzeniem retencyjnym, bowiem zatrzymują one wody opadowe często też – jak ma to miejsce w Radomiu – zasilają też niewielkie oczka wodne w ich pobliżu – wyjaśnił na sesji. Bez wątpienia montaż takich przystanków na terenie Ostrowa Wielkopolskiego wpisałby się mam nadzieję w proekologiczny kierunek transportu publicznego na przykład coraz bogatszego w elektryczne autobusy. Proszę o wdrożenie pierwszego pilotażowego “zielonego przystanku” autobusowego na terenie miasta – dodał radny Platformy Obywatelskiej.

W odpowiedzi władz miasta na interpelację z 4 lipca czytamy: “Urząd już od kilku tygodni prowadzi prace koncepcyjne związane z wdrożeniem takiego rozwiązania . Wstępnie wytypowano węzłowe i najbardziej obciążone lokalizacje, w których planowana jest ich budowa. Niemniej dziękuję za zainteresowanie i złożoną interpelację, która wpisuje się w przygotowywaną koncepcję” – informuje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

To oznacza, że wkrótce także w Ostrowie powinny powstać pierwsze “zielony przystanki”. Czy będzie to jeszcze w tym roku, czy w przyszłym? Tego na razie nie wiadomo.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick