Kaliskie krwiodawstwo z rekordem. Mimo tego krwi wciąż brakuje

1
Wakacje powoli dobiegają końca, ale mimo to zapotrzebowanie na krew jest wciąż ogromne. Zapasy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu kurczą się w zastraszającym tempie. Aktualnie brakuje aż czterech grup krwi: 0 RH-, A RH-, B RH+ i B RH-. Krwiodawstwo w Kaliszu okazuje się być rekordowym pod względem ilości zebranej krwi podczas akcji wyjazdowych.

Aktualny stan zapasów krwi nie wygląda dobrze. Brakuje czterech z ośmiu grup. Jedyną, która utrzymuje się na wysokim poziomie to AB RH+.

Fot. RCKiK Kalisz

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu okazuje się być najskuteczniejszym oddziałem pod względem terenowych zbiórek krwi. Tym sposobem Kalisz zaopatruje w bezcenny płyn inne jednostki w Polsce. Od czerwca do połowy sierpnia placówka zorganizowała 95 akcji w terenie, podczas których krew oddało ponad 3400 osób! Pozyskano około 1540 litrów krwi, a w tym samym czasie w siedzibie centrum krwiodawstwa – ponad 1000 litrów.

Jedną z akcji wyjazdowych kaliskiego oddziału krwiodawstwa jest Oddaj krew z kablówką. 15. edycja odbyła się 25 czerwca w siedzibie Telewizji Proart. Na fotelu zasiadło wtedy ponad 300 krwiodawców, którzy oddali przeszło 150 litrów krwi.

ZOBACZ RELACJĘ Z 15. AKCJI ODDAJ KREW Z KABLÓWKĄ

Chcesz oddać krew, a nigdy tego nie robiłeś? Oto wskazówki!

  1. Zarezerwuj sobie około godziny, weź dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości oraz zjedz beztłuszczowy posiłek przed donacją.
  2. Zgłoś się do rejestracji dawców i wypełnij kwestionariusz z pytaniami o twój stan zdrowia. Zostanie pobrana od Ciebie próbka krwi na wstępne badanie (morfologia), a po kilku minutach zostaniesz poproszony do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz zakwalifikuje Cię do oddania krwi lub jej składników albo wyjaśni, dlaczego dziś nie możesz oddać krwi.
  3. Oddawanie krwi pełnej – wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew, usiądź w fotelu i zanim minie 10 minut, oddasz jedną jednostkę krwi (450 ml). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobierania.
  4. Wypocznij jeszcze przez około 10-15 minut i odbierz zwrot kosztów podróży oraz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz też otrzymać zaświadczenie do pracy lub szkoły potwierdzające oddanie krwi w danym dniu.

Co zrobić w dzień oddania krwi? 

  1. Zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi.
  2. Pij dużo soków owocowych i wody.
  3. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego.
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. A dlaczego regionalnego centrum nie ma Ostrowie wielkopolskim
    tutaj gdzie najwięcej krwi oddają ludzie tylko cała administracja w Kaliszu

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick