Kaliscy strażacy wyłączeni z powodu koronawirusa. „Czekamy na dezynfekcję budynku”

0
Fot. PSP Kalisz
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu została wyłączona z powodu wykrycia koronawirusa u jednego ze strażaków, który przebywa w tej chwili w szpitalu. Obowiązki jednostki, przejęli m.in. strażacy ochotnicy.

Kaliska Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 została wyłączona z podziału bojowego. To efekt wykrycia u jednego ze strażaków koronawirusa SARS-CoV-2. – Do zakażenia doszło od jednego z członków rodziny, a więc poza służbą. Dlatego jednostka została wyłączona z działań. Zabezpieczenie operacyjne powiatu i miasta przejęła na siebie druga jednostka wspierana przez strażaków ochotników – informuje portal wlkp24.info bryg. Sławomir Brandt z Zespołu Prasowego Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

CZYTAJ: Kwarantanna na Pododdziale Udarowym. Gdzie będą kierowani pacjenci?

Budynek jednostki zostanie zdezynfekowany, aby wyeliminować ewentualną obecność wirusa na powierzchniach. – Z pięciu sąsiednich jednostek zadysponowane zostaną ozonatory, które pozwolą wyczyścić pomieszczenia. Kilkunastu kolegów, którzy miało kontakt z osobą zakażoną, czekają na decyzję sanepidu w kwestii kwarantanny. Po dekontaminacji budynku dyżur w jednostce będą pełnili strażacy, którzy nie mieli kontaktu z zakażonym strażakiem – dodaje.

Jak wyjaśnia rzecznik komendanta wojewódzkiego, nie ukrywa, że tego typu sytuacje zawsze są utrudnieniem dla strażaków, ale wszystko jest pod kontrolą. – Przygotowaliśmy się dostosowując naszą pracę w taki sposób, żeby strażacy mieli jak najmniejszy kontakt ze sobą. Jest to podyktowane tym, aby zminimalizować potencjalne ryzyko zakażenia – wyjaśnia bryg. Sławomir Brandt.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick