Kaleta: „Nie zasługujecie na to, by was szanować”. Szczepański: „Proszę, żeby pan nie obrażał parlamentarzystów”

6
zrzut ekranu z posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych / źródło: System Informacyjny Sejmu
Poseł Piotr Kaleta skrytykował w Sejmie zachowanie parlamentarzystów opozycji podczas Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Dyskutowano wówczas nad nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowej. "Nie zasługujecie na to, by was szanować" - powiedział. Przerwał mu przewodniczący komisji Wiesław Szczepański (także poseł z naszego okręgu): "Proszę, żeby pan nie obrażał parlamentarzystów".

Wiele emocji wzbudziło wtorkowe posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych dotyczące czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw.

Już na początku wiceprzewodniczący Tomasz Szymański z Platformy Obywatelskiej złożył wniosek formalny o odrzucenie projektu. Uzasadnił go tym, że byłoby to „przyjęciem protezy prawnej do aktualnie obowiązującego porządku prawnego”. – To jest usankcjonowanie rozporządzeniem możliwości ograniczania swobód obywatelskich, które są zagwarantowane Konstytucją, w szczególności art. 52. Nie może być tak, żeby komisja musiała procedować nad ustawą, która w sposób ewidentny łamie Konstytucję. Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, musimy stać na straży Konstytucji jednoznacznie deklarując pełne zaangażowanie w kierunku obrony naszych granic. Jak jeden mąż, wszyscy będący na tej sali jesteśmy, wspieramy i będziemy wspierać wszystkie służby mundurowe, wszystkie organizacje charytatywne, humanitarne, które dzisiaj i wcześniej i będą nadal wspierały to, co się dzieje na wschodnich granicach Polski – powiedział jeszcze zanim przystąpiono do pierwszego czytania.

CZYTAJ TEŻ: Akcja humanitarna „Ludziom na granicy” ruszyła w Ostrowie. Sprawdź, czego potrzeba [LISTA PRODUKTÓW]

Przedstawił też opinię prawną, która – jak to ujął – w sposób jednoznaczny informuje, że: „Wolność poruszania się oraz pobytu na terytorium RP może być ograniczona w drodze ustawy (…) jedynie w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, czyli stanu wyjątkowego bądź stanu wojennego”. Tym samym – kontynuując – podkreślił, że parlamentarzyści „nie mogą przyjąć do porządku prawnego takiej formuły ograniczania aktywności i poruszania się obywateli”. – Jest to absolutnie niezgodne z prawem – dodał.

Zarzucił też przedstawicielom rządu, że nie radzą sobie z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. – Jesteście dopchani kolanem do ściany, żeby nie być zakładnikiem informacji Łukaszenki i Putina, musicie – mam nadzieję na dobrych zasadach – dopuścić dziennikarzy – powiedział. Ocenił też, że projektu nowelizacji ustawy nie da się naprawić ze względu na jej niekonstytucyjność.

Po jego wypowiedzi głos zabrał kaliski poseł Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości, który także pełni funkcję przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. – To, co usłyszeliśmy, panie pośle, od pana, to to jest po prostu głupota. Polityczna głupota. Jeżeli pan w tej chwili nie dostrzega tego, co się dzieje na granicy (…) to ja nie rozumiem, co panowie tutaj robią – grzmiał, zwracając się również do posła Ryszarda Wilczyńskiego z PO. – Nie wiem, co państwa oburza, że podchodzimy tak emocjonalnie do bezpieczeństwa naszych żołnierzy, policjantów, pograniczników, a także bezpieczeństwa wszystkich Polaków – kontynuował.

CZYTAJ TEŻ: Wystąpieniem posła Kalety zajęły się duże portale fact-checkingowe. Co się nie zgadzało?

Jak podkreślił, nie rozstrzyga, który ekspert ma w tej chwili rację. – To nie jest istotne. Racja jest jedna. Racja jest taka, że jest to bezpieczeństwo naszej ojczyzny i naszych obywateli. I my tu jesteśmy właśnie od tego. Za to bierzemy pieniądze, które płacą za to podatnicy w ciężkich swoich podatkach. Jeżeli pan tego nie rozumie i wy tego nie rozumiecie z Lewicy i opozycji, to jest po prostu ogromny skandal. Myślałem, że te wszystkie wydarzenia, które miały do tej pory miejsce na granicy, czegoś was nauczą. Niczego was nie nauczyły. (…) W związku z tym, proszę państwa, nie nadajecie się do tego, żeby w jakikolwiek sposób was szanować, bo na to nie zasługujecie. Gardzicie Polską. Gardzicie polskimi pogranicznikami, gardzicie polskimi żołnierzami. Na to nie ma zgody – zakomunikował.

Przerwał mu w końcowej części wypowiedzi przewodniczący Wiesław Szczepański (poseł Lewicy z okręgu kalisko-leszczyńskiego). – Panie pośle, bardzo bym prosił, żeby pan w tej chwili nie obrażał parlamentarzystów – powiedział Szczepański. W tym czasie Piotr Kaleta kontynuował wypowiedź, zmierzając do końca.

Posłowie dyskutowali nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej głosowało 28 posłów. Za przyjęciem go w pierwszym czytaniu było 16 parlamentarzystów, a 12 było przeciw. Prace w komisji trwały około czterech godzin. Wkrótce drugie czytanie.

Jaki macie stosunek do uchodźców?

W sondzie na wlkp24.info zapytaliśmy Was, jaki macie stosunek do uchodźców na polskiej granicy. Oto wyniki głosowania. Dane dotyczą stanu na 17.11.2021 r., godz. 12.40. Oddano 926 głosów.

Jaki jest Twój stosunek do uchodźców na polskiej granicy?

 • Powinniśmy ich przyjąć – 7,45% (69 głosów)
 • Powinniśmy bronić szczelności granicy – 63,28% (586 głosów)
 • Powinni zostać rozlokowani w różnych krajach UE – 14,69% (136 głosów)
 • Trudno wybrać jedną odpowiedź – 13,07% (121 głosów)
 • Nie mam zdania – 1,51% (14 głosów)

Zapis wideo posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  • Obrona granicy przy pomocy kilkunastu tysięcy funkcjonariuszy i żołnierzy uzbrojonych po zęby, z armatkami wodnymi, helikopterami, dronami, w hełmach i z tarczami przed nawet 2-3 tysiącami cywili (w tym kobiety i dzieci) głodnych, zmarzniętych, „uzbrojonych” w kamienie, podarowane przez bialoruskich granaty HUKOWE i kije. Wielkie to bohaterstwo i czyny, zasługujące na to by poseł Kaleta traktował po chamsku innych posłów, którzy próbują się pochylić nad ciężkim losem tych kobiet i dzieci w szczególności. Wielki to patriotyzm Kalety.

 1. Kaleta, obrażając parlamentarzystów obrażasz ich wyborców. Wiem dzbanie, że to za trudna dla ciebie ale tak jest. Odpowiem więc „Kaleta jesteś niegodny by cię szanować”
  Władza deprawuje – władza absolutna deprawuje absolutnie.

 2. Jak wychodzi Kaleta na mównice , czy to w sejmie czy , na jakimś posiedzeniu , nie słuchamy tego człowieka.przełączamy inny program , I nie bede pisać dlaczego .

 3. Do tych Państwa piszących negatywnie o obronie granic Polski mam podpowiedź :
  Jedźcie tam i oferujcie migrantom ,że ich weźmiecie do siebie w pełni słowa tego znaczenia czyli : zakwaterować u siebie , wyżywić i opieka lekarska do was by należała .Stąd pytanie czy jest taki chociaż jeden z was , który to zrobi .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick