Już połowa uprawnionych złożyła wnioski o emeryturę w ramach „Mama 4+”

2
Od 1 marca oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyjmują wnioski w ramach rządowego programu „Mama 4+”. Świadczenie emerytalne dla osób, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci to jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości, na którą tylko w tym roku w budżecie zarezerwowano ponad 800 milionów złotych. W powiecie ostrowskim już wpłynęły pierwsze wnioski o przyznanie emerytury dla tak zwanych „mam na pełen etat”.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, bo tak oficjalnie nazywa się emerytura w ramach programu „Mama 4+” dedykowane jest nie tylko kobietom, ale i mężczyznom, ubiegać mogą się o nie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli kobiety od lat 60, mężczyźni od 65. roku życia. Ten nowy program Prawa i Sprawiedliwości w pełni finansowany z budżetu państwa tylko w 2019 roku będzie kosztował ponad 800 milionów złotych. – Ten program obejmuje około 65 tysięcy kobiet w skali kraju. W Wielkopolsce południowej około 2,5 tysiąca kobiet może z tego programu skorzystać – mówi poseł na Sejm RP Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość).

Realizatorami programu są Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Od 1. marca rozpoczęło się przyjmowanie wniosków. Na dzień 11. marca ostrowski oddział ZUS przyjął już prawie tysiąc wniosków. Najwięcej, bo ponad 700 wniosków złożyły kobiety w przedziale wiekowym 60-69 lat, ale i kilka wniosków przygotowały kobiety powyżej 90. roku życia. Co ciekawe, nie tylko panie mogą wnioskować o świadczenie. – Świadczenie przysługuje matkom i ojcom, którzy osiągnęli odpowiedni wiek emerytalny. Ojcom przysługuje świadczenie, gdy matka dzieci zmarła, porzuciła je lub odebrano jej sądownie prawa rodzicielskie. (…) Dzieci, które wychowywane są przez wnioskodawców nie muszą być dziećmi biologicznymi, ale także dzieci współmałżonka, przysposobione lub przyjęte do rodziny zastępczej, ale nie zawodowej – wyjaśnia Andrzej Światły, zastępca dyrektora ZUS w Ostrowie Wielkopolskim. Dodaje, że wnioskodawca musi być obywatelem Polski lub mieć udokumentowane zamieszkanie stałe w kraju.

Wnioski cały czas można składać, jednak to urzędnicy po weryfikacji zdecydują o przyznaniu świadczenia. – Wypłata następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie podjęta decyzja o ustaleniu prawa o wypłacie. To świadczenie jest uznaniowe, czyli decyzję o przyznaniu podejmuje prezes ZUS lub osoby wskazane, po analizie – mówi Donata Szopińska-Frąszczak, dyrektor ostrowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Za kilka, kilkanaście lat największymi beneficjentami tego świadczenia będą…. przybysze z Azji i Afryki.
    Wspomnijcie moje słowa…..

  2. Kurła świadczenie pomocowe to czemu wypłaca zus a nie mops i czemu do nędzy zwie się to emerytura? To zwykły zasiłek dla nierobów emeryturę to sobie trzeba wypracować a nie szarpać z budżetu. A gdzie pomoc dla tych kobiet które mimo 3-4 dzieci pracowały na swoją emeryturę? Powalone pisiory byle rozdać kasę – kiełbasę nierobom, nie swoją kasę. Rozwalą ten kraj do końca

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick