Jutro startują matury! Jak będą wyglądać?

0
Już jutro wystartują tegoroczne matury. Egzaminy, które maturzyści, ich bliscy i nauczyciele zapamiętają na długo, bo odbędą się one w cieniu pandemii i z zachowaniem wszelkiego reżimu sanitarnego. W powiecie ostrowskim do matury przystąpią 1244 osoby.

Dyrektorzy szkół otrzymali wytyczne kilka tygodni temu. W pierwszej kolejności zostali o nich poinformowani oczywiście uczniowie, aby do egzaminu mogli się dobrze przygotować i posiadali niezbędną wiedzę organizacyjną. – W IV LO mamy trzy wejścia, dzielimy szkołę na trzy strefy, aby zminimalizować kontakt uczniów ze sobą. Do każdej strefy przyporządkowane są konkretne sale egzaminacyjne. Są zabezpieczone środki dezynfekujące, które będą nam niezbędne. Uczniowie mają obowiązek przynieść ze sobą maseczkę i wszystkie niezbędne przyrządy: długopisy, kalkulatory, itd – informuje Małgorzata Jędroch, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.

Maturzyści nie mogą przynosić ze sobą żadnych maskotek, ani rzeczy, które posłużą jako „coś na szczęście”. – Wszystko trzeba będzie zostawić w szatni. Na sali muszą znaleźć się tylko niezbędne rzeczy – dodaje dyrektor Jędroch.

W szkołach o profilach technicznych harmonogram matur zazębia się z egzaminami zawodowymi, ale – jak podkreślił dyrektor Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim – sytuacja jest opanowana. Również w tej placówce podczas matur będą wydzielone strefy dla uczniów, aby nie wszyscy wchodzili i wychodzili jednym wejściem. – Komunikat z procedurami będzie udostępniony przez edziennik i na stronie. Prośba do maturzystów jest taka, żeby przeczytali go dokładnie i zapoznali się z nim na tyle, by w dniu matur, w stresie uniknąć problemów – zaapelował Dariusz Kaczmarek, dyrektor ZSU.

Matury ustne w tym roku nie odbędą się. Wyjątkiem są osoby, które w planach mają start na zagraniczne uczelnie. Oni musieli odpowiednio wcześniej poinformować dyrekcję swojej szkoły, by ta mogła skompletować komisję egzaminacyjną.

HARMONOGRAM MATUR MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick