Jeszcze kilka transportów i po chemikaliach. Koszt jest gigantyczny

1
Fot. Magdalena Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza
Dobiega końca wywożenie chemikaliów porzuconych w magazynie na terenie Szczypiorna w Kaliszu. To - jak podał w 2020 roku tamtejszy urząd - około 3 000 ton różnego rodzaju substancji. Zostały one przebadane, zidentyfikowane i przekazane do utylizacji firmie, która jest wyspecjalizowana w takiej działalności. Ostatnie transporty mają wyjechać z Kalisza w najbliższych dniach. Koszt tego przedsięwzięcia równa się 2/3 budowy Areny Ostrów.

Wracamy do tematu usuwania chemikaliów z magazynu przy ul. Wrocławskiej w Kaliszu. Na tamtejszym Szczypiornie od dawna znajdują się substancje chemiczne, które zagrażają środowisku. Wiele lat trwała batalia o to, kto je tam porzucił i kto powinien je uprzątnąć. Ostatecznie spadło to na barki samorządu.

Temat nie jest nowy, bo pierwsze wzmianki w urzędowych dokumentach wskazują, że o składowanych tam nielegalnie chemikaliach wiadomo co najmniej od 2014 roku. Nie wiadomo jednak, kiedy substancje trafiły do magazynu. Kiedy sprawą zajęli się właśnie urzędnicy,stwierdzono „działalność niezgodną z wydanym zezwoleniem”.

„Firma gospodarująca w budynku zobowiązana została do jego opróżnienia, ale tego nie zrobiła. Od tego czasu w magazynie przy ulicy Wrocławskiej zalega około 3 000 ton różnego rodzaju odpadów chemicznych. W 2018 roku, na mocy darowizny, Miasto Kalisz przejęło ten budynek i podjęło działania, dążące do usunięcia jego zawartości. Aby to umożliwić, rozpoczęto starania o dotację na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – poinformował w listopadzie 2020 roku Juliusz Kowalczyk z Kancelarii Prezydenta Miasta.

W tamtym czasie miasto podpisało umowę z konsorcjum dwóch firm z Krakowa i Kielc, które zobowiązały się usunąć chemikalia najpóźniej do 23 grudnia 2022 roku. Wykonawca otrzymał klucze do magazynu i rozpoczął wywózkę substancji. Jak informuje urząd, jeszcze kilka transportów i Szczypiorno będzie wolne od zalegających w magazynie substancji chemicznych. Ostatnie transporty mają wyjechać z Kalisza w ciągu najbliższych dni.

Zabezpieczone substancje zostały przebadane, zidentyfikowane i przekazane do utylizacji firmie, która zajmuje się taką działalnością.

Usunięcie chemikaliów to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie, które w tym przypadku pochłonie 18 837 878,40 zł. Część tej kwoty, a dokładnie 9 418 939,00 zł pochodzi z dofinansowania pozyskanego przez miasto z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Za tę kwotę można by zrealizować dużą inwestycję. Dla porównania, koszt budowy Areny Ostrów i zakupu wyposażenia wyniósł ok. 33 000 000,00 zł.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Obciążyć kosztami tego co to składował. Znaleźć go , policja niech się w końcu wykaże jeśli oczywiście potrafi 🙂
    a swoją drogą powinno się podać w jaki sposób to jest utylizowane i gdzie ??, żeby się potem nie okazało, że na tym firmy też niezły interes robią. Tyle dziesiąt mln ??? szok

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick