DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jesteś przedsiębiorcą? Sprawdź, co Cię czeka w ramach Tarczy 4.0

– Do tej pory było wiadomo, że musi być złożony wniosek o umorzenie, żeby można było mówić, że ta pożyczka z odsetkami zostanie umorzona. Tarcza 4.0 spowodowała automatyczną zmianę w umowach i teraz nie trzeba składać wniosków o umorzenie. My po trzech miesiącach sprawdzimy, czy działalność faktycznie była prowadzona i jeżeli tak, to od nas dojdzie do zainteresowanego informacja o umorzeniu pożyczki wraz z odsetkami – informuje Hanna Pawlak-Kornacka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ: „Jestem do Waszej dyspozycji” – abp. Ryś zwraca się do wiernych Diecezji Kaliskiej

Tarcza 4.0 wprowadza również dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, którzy nie zostali objęci przestojem albo nie został im zmniejszony wymiar czasu pracy i wynagrodzenia. Do tej pory pracodawcy musieli składać co miesiąc kalkulator według stanu na ostatni dzień miesiąca, ale teraz nie trzeba już tego robić. Pieniądze zostaną przelane w trzech równych transzach. Warto jednak zwrócić uwagę na pewną rzecz: – Istotne jest jednak to, że wnioskodawca w ciągu siedmiu dni musi nas poinformować, jeżeli zajdzie jakaś okoliczność, która mogłaby mieć wpływ na wysokość transzy, wtedy my dzięki temu będziemy mogli dokonać korekty. Rozliczenie następuje w ciągu 30 dni od ostatniej transzy i wtedy odbędzie się weryfikacja, czy środki zostały wykorzystane zgodnie z zapotrzebowaniem, czy będzie je trzeba zwrócić – dodaje.

Do ostrowskiego PUP-u złożono do tej pory ponad 10 400 wniosków. 8 400 z nich to wnioski o udzielenie pożyczki. Około 900 to wnioski przedsiębiorców na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, a około 1100 to wnioski samozatrudnionych do wsparcia do bieżących kosztów działalności. Wypłacono już niemal 49 mln zł. – W umowach mamy zaangażowane prawie 70 mln zł i czekamy na kolejną decyzję o środkach, wiec łączna suma decyzji z ministerstwa będzie na poziomie 95 mln zł, ale jeśli to nie wystarczy, będziemy wnioskować o kolejne transze, ponieważ nie ma daty końcowej naboru wniosków. Warunek jest tylko taki, że firma może skorzystać maksymalnie z trzymiesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń w stosunku do danej grupy pracowników – wyjaśnia Hanna Pawlak-Kornacka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz