DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jest za głośno? Mieszkańcy Pruślina chcą ekranów przy obwodnicy

Problem hałasu w okolicy obwodnicy przy osiedlu Pruślin zgłosił nam jeden z mieszkańców. Fakt, że jest głośno potwierdza także wiele osób zamieszkujących ten teren. Obwodnica na tym odcinku jest podwyższona, stąd prawdopodobnie znacznie większe odczucie hałasu niż pokazują mierniki. Natężenie ruchu na obwodnicy jest najsilniejsze nad ranem. Według danych ostrowska obwodnica jest szczególnie zatłoczona ciężkim transportem.

Mieszkańcy nie kryją faktu, że także ich działki w sąsiedztwie obwodnicy tracą na wartości. Niektórzy twierdzą, że hałas płynący z obwodnicy będzie odstraszał i sprawi, że osiedle przestanie się rozwijać. Swoje postulaty kierowali także do władz miasta, które zorganizowały specjalne spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na spotkanie przyszło sporo mieszkańców, wszyscy domagali się jednoznacznej odpowiedzi – czy jest szansa na montaż ekranów akustycznych w najbardziej newralgicznych punktach obwodnicy, a już najlepiej by było na całej jej długości. Specjaliści powoływali się na przeprowadzone pomiary natężenia hałasu i odpowiedzieli, że decyzja o takiej inwestycji może zapaść jeśli urząd wojewódzki oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zdecyduje o takiej potrzebie. Potrzebny jest więc silny lobbing, aby zmotywować instytucje do wydania odpowiedniej opinii.

Koszt montażu ekranów na całej długości obwodnicy wyniósłby od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. GDDKiA twierdzi, że opracuje plan naprawczy, a oponenci nie ukrywają, że o ekranach można było myśleć już wcześniej.

Na wczorajszym spotkaniu mieszkańców i przedstawicieli Generalnej Dyrekcji ustalono, że mieszkańcy swoje postulaty mają kierować do Urzędu Wojewódzkiego, RDOŚ-u i do władz miasta, które będą lobbować w interesie mieszkańców Pruślina. Sprawa pozostaje więc otwarta i przyszłościowa, bo nawet jeśli zapadnie decyzja o montażu ekranów akustycznych, to pozostaje jeszcze kwestia znalezienia środków na wykonanie tej inwestycji.

Napisz do autora

Komentarze (16)
 • K
  Kamienice

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  No to Pani prezydent niech lobbuje

  Odpowiedz
 • R
  Riqi

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  Przecież to logiczne,że jak pierwsza oferta od drugiej miała różnicę kilkudziesięciu mln jak nie więcej,to musieli na czymś zaoszczędzić. A mieli taki zapis podobno,że po tych badaniach jak będzie ok to nic nie ustawią i $$ w kieszeni.A przecież wiadomo,że mamy głównie wiatry zachodnie to pomiary będą w porządku.Jakby zimą porobili pomiary to wyniki mogły być inne…No cóż,bierność władz,które broniły się tym że to nie ich inwestycja ,teraz zbiera żniwa 😉

  Odpowiedz
 • P
  Pb98

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  Jaka stacja benzynowa powstaje naprzeciw galerii ostrovia??? Wlot do miasta

  Odpowiedz
 • A
  adam

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  ” osiedle przestanie się rozwijać ” ktoś sobie jaja robi w pobliżu obwodnicy powinien być zakaz budowy
  tam mogą być tylko pola uprawne ew lasy lub łąki i nieużytki

  Odpowiedz
 • L
  Laryngolog

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  Od wschodu rzadko wieje wiatr, a to, że nad ranem jest głośno, ty chyba dobrze, bo mieszkańcy wsi nie muszą polegać tylko na budzikach. Poza tym po co budować jakieś kosztowne ekrany jak można zakupić zatyczki na uszy, a z wiekiem i tak słuch się pogarsza.

  Odpowiedz
 • R
  Rolnik

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  Powiem szczerze. Mnie od zawsze usypiała jazda pociągiem i samochodem jako pasażera i odgłos ruchu kołowego wręcz przyczynia się do mojego szybkiego zaśnięcia. Najgorzej jest w nocy gdy moja stara zaczyna chrapać. Wtedy klękajcie narody nie zmrużę oka. A jak świnie rano zaczynają kwiczeć domagając się obrządku, to natychmiast zrywam się na równe nogi i nawet nie wiem, że obok mojej chałupy przebiega autostrada i że ją słychać.

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  Pani Prezydent pomija temat całkowicie. Za trudny dla niej. Zobaczcie jak pięknie obudowania jest obwodnica Wrocławia.
  Całe lobbowanie za drogą S11 powinno być dla prezydentów miast wzdłuż niej ulokowanych najważniejsze.

  Odpowiedz
 • DZU
  Dziekuje za uwage

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  Po co lobbowac, przejmowac sie, droga powstala i jest super a potem mozna miec to gdzies. Akurat takie drogi, obwodnice, tereny przy nich powinny byc magnesem do powstawania i lokowania tam firm ale miasto skutecznie przesypia magazynowy boom w polsce w branzy e-comerse

  Odpowiedz
 • K
  kuternoga

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  gdy ludziska budowali domy plany obwodnicy już były – amen .Przykre a co mieszkańcy Pruślina powiedzą jak jadą po mieście i smrodzą mieszkańcom pod oknami .

  Odpowiedz
 • WW
  Wysocko Wielkie

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  Może władze o Wysocku Wielkim też, by sobie przepomnuało!!. Zapewnienia były „nie zostawimy Was z tym problemem”, ale to jak zawsze tylko obietnice!!!

  Odpowiedz
 • J
  Ja

  piątek, 19 kwietnia, 2019

  Tak jestem za ekranami.

  Odpowiedz
 • Z
  Zdzisław

  niedziela, 28 kwietnia, 2019

  Jak widzę Polacy bez narzekania nie mogą żyć tak jest z obwodnicami miast czy lotniskami. Jeżeli można się zgodzić z zakładami wydzielającymi uciążliwe zapachy to trudno zgodzić się z mieszkańcami okolic lotniska w Lewkowie czy Michałkowie które znajduje się w tym miejscu od kilkudziesięciu lat, a narzekają ci co pobudowali się w ostatniej pięciolatce i przeszkadzają im trenujący motolotniarze. Był czas pomysleć o tym przed budową. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz