Jest za głośno? Mieszkańcy Pruślina chcą ekranów przy obwodnicy

16
Pierwszy etap obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego został oddany do użytku w 2009 roku, etap II ukończono w lipcu 2017 roku. Dzisiaj nikt nie podważa słuszności tej inwestycji, która służy wielu osobom. Niestety po czasie okazuje się, że osoby mieszkające w bezpośrednim, bliskim sąsiedztwie drogi ekspresowej mają zastrzeżenia co do wykonania inwestycji. Mieszkańcy Pruślina jednogłośnie twierdzą – jest głośno. Ludzie domagają się ekranów akustycznych, a przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wykonują pomiary i pracują nad planem naprawczym.

Problem hałasu w okolicy obwodnicy przy osiedlu Pruślin zgłosił nam jeden z mieszkańców. Fakt, że jest głośno potwierdza także wiele osób zamieszkujących ten teren. Obwodnica na tym odcinku jest podwyższona, stąd prawdopodobnie znacznie większe odczucie hałasu niż pokazują mierniki. Natężenie ruchu na obwodnicy jest najsilniejsze nad ranem. Według danych ostrowska obwodnica jest szczególnie zatłoczona ciężkim transportem.

Mieszkańcy nie kryją faktu, że także ich działki w sąsiedztwie obwodnicy tracą na wartości. Niektórzy twierdzą, że hałas płynący z obwodnicy będzie odstraszał i sprawi, że osiedle przestanie się rozwijać. Swoje postulaty kierowali także do władz miasta, które zorganizowały specjalne spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na spotkanie przyszło sporo mieszkańców, wszyscy domagali się jednoznacznej odpowiedzi – czy jest szansa na montaż ekranów akustycznych w najbardziej newralgicznych punktach obwodnicy, a już najlepiej by było na całej jej długości. Specjaliści powoływali się na przeprowadzone pomiary natężenia hałasu i odpowiedzieli, że decyzja o takiej inwestycji może zapaść jeśli urząd wojewódzki oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zdecyduje o takiej potrzebie. Potrzebny jest więc silny lobbing, aby zmotywować instytucje do wydania odpowiedniej opinii.

Koszt montażu ekranów na całej długości obwodnicy wyniósłby od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. GDDKiA twierdzi, że opracuje plan naprawczy, a oponenci nie ukrywają, że o ekranach można było myśleć już wcześniej.

Na wczorajszym spotkaniu mieszkańców i przedstawicieli Generalnej Dyrekcji ustalono, że mieszkańcy swoje postulaty mają kierować do Urzędu Wojewódzkiego, RDOŚ-u i do władz miasta, które będą lobbować w interesie mieszkańców Pruślina. Sprawa pozostaje więc otwarta i przyszłościowa, bo nawet jeśli zapadnie decyzja o montażu ekranów akustycznych, to pozostaje jeszcze kwestia znalezienia środków na wykonanie tej inwestycji.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. Przecież to logiczne,że jak pierwsza oferta od drugiej miała różnicę kilkudziesięciu mln jak nie więcej,to musieli na czymś zaoszczędzić. A mieli taki zapis podobno,że po tych badaniach jak będzie ok to nic nie ustawią i $$ w kieszeni.A przecież wiadomo,że mamy głównie wiatry zachodnie to pomiary będą w porządku.Jakby zimą porobili pomiary to wyniki mogły być inne…No cóż,bierność władz,które broniły się tym że to nie ich inwestycja ,teraz zbiera żniwa 😉

 2. ” osiedle przestanie się rozwijać ” ktoś sobie jaja robi w pobliżu obwodnicy powinien być zakaz budowy
  tam mogą być tylko pola uprawne ew lasy lub łąki i nieużytki

 3. Od wschodu rzadko wieje wiatr, a to, że nad ranem jest głośno, ty chyba dobrze, bo mieszkańcy wsi nie muszą polegać tylko na budzikach. Poza tym po co budować jakieś kosztowne ekrany jak można zakupić zatyczki na uszy, a z wiekiem i tak słuch się pogarsza.

 4. Powiem szczerze. Mnie od zawsze usypiała jazda pociągiem i samochodem jako pasażera i odgłos ruchu kołowego wręcz przyczynia się do mojego szybkiego zaśnięcia. Najgorzej jest w nocy gdy moja stara zaczyna chrapać. Wtedy klękajcie narody nie zmrużę oka. A jak świnie rano zaczynają kwiczeć domagając się obrządku, to natychmiast zrywam się na równe nogi i nawet nie wiem, że obok mojej chałupy przebiega autostrada i że ją słychać.

 5. Pani Prezydent pomija temat całkowicie. Za trudny dla niej. Zobaczcie jak pięknie obudowania jest obwodnica Wrocławia.
  Całe lobbowanie za drogą S11 powinno być dla prezydentów miast wzdłuż niej ulokowanych najważniejsze.

 6. Po co lobbowac, przejmowac sie, droga powstala i jest super a potem mozna miec to gdzies. Akurat takie drogi, obwodnice, tereny przy nich powinny byc magnesem do powstawania i lokowania tam firm ale miasto skutecznie przesypia magazynowy boom w polsce w branzy e-comerse

 7. gdy ludziska budowali domy plany obwodnicy już były – amen .Przykre a co mieszkańcy Pruślina powiedzą jak jadą po mieście i smrodzą mieszkańcom pod oknami .

 8. Może władze o Wysocku Wielkim też, by sobie przepomnuało!!. Zapewnienia były „nie zostawimy Was z tym problemem”, ale to jak zawsze tylko obietnice!!!

  • Żadnych ekranów! Ja często lubię sobie usiąść na przyzbie i liczyć samochody. Kiedyś to mogłem to robić tylko jak goście weselni od Pani Młodej wyjeżdżali do kościoła, a teraz taką rozrywkę mam w każdej chwili.

 9. Jak widzę Polacy bez narzekania nie mogą żyć tak jest z obwodnicami miast czy lotniskami. Jeżeli można się zgodzić z zakładami wydzielającymi uciążliwe zapachy to trudno zgodzić się z mieszkańcami okolic lotniska w Lewkowie czy Michałkowie które znajduje się w tym miejscu od kilkudziesięciu lat, a narzekają ci co pobudowali się w ostatniej pięciolatce i przeszkadzają im trenujący motolotniarze. Był czas pomysleć o tym przed budową. Pozdrawiam.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick