Jest decyzja nauczycieli. Kolejny strajk 15 października

30
Sławomir Broniarz na środowej konferencji prasowej przedstawił decyzję nauczycieli w sprawie kontynuowania strajku. Z ankiet przeprowadzonych wśród pedagogów wynika, że ponad połowa ankietowanych (55,3%) wskazała chęć rozpoczęcia strajku włoskiego, 18% było za kontynuowaniem go w takiej formie, jak w kwietniu, a 22% chciało brać udział w manifestacjach.

227 tysięcy nauczycieli wypełniło ankietę skonstruowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Co drugi ankietowany wyraził opinię, że strajk powinien być kontynuowany. Jeśli chodzi o jego formę, większość nauczycieli opowiedziała się za strajkiem włoskim. Decyzję przedstawił dzisiaj Sławomir Broniarz. – Chcieliśmy wsłuchać się w głos nauczycieli i to przeprowadzone wśród nich ankiety stały się podstawą dla decyzji prezydium o rozpoczęciu strajku włoskiego – przyznaje w rozmowie z tvn24.pl prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Strajk ma rozpocząć się 15 października, tuż po wyborach. Związkowcy zaznaczają, że data została wybrana, by „nikt nie zarzucał nam kontekstu wyborczego czy politycznego”. Zdaniem nauczycieli pierwszym postulatem, o który będą walczyć to podwyżka płac. Drugi to zmniejszenie biurokracji w polskich szkołach.

Pierwszy strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia i trwał 20 dni.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

30 KOMENTARZE

  • Do Niki
   Z tego co wiem to nauczyciele nie pracują za darmo. Niech mają godzinową formę płacy jak wieszkosc z nas. A nie pracują parę godzin dziennie, a wypłatę biorą za cały etat. I żeby, chociaż te dzieci porządnie uczyli a nie co drugie na korepetycji.

  • Bo ty Tomku siedzisz w biurze, nie pracujesz. To jest różnica. A nauczyciel musi stać przed pełną dzieciaków klasą i pracować- uczyć je. Nie widzisz różnicy? Wystarczy wejść do urzędu do pierwszego z brzegu biura i zobaczyć tę harówkę hihihi

 1. Odpowiadam do wypowiedzi Niki- proszę Pania, zaznaczam, że minimalna obecnie wynosi 2250zl, a stawki minimalne , podkreślam minimalne nie średnie to – nauczyciel stażysta 2538, kontraktowy 2611zl, mianowany 2965zl oraz dyplomowany 3483zl. Do tego dochodzą dodatki typu stażowy 20% od pensji, funkcyjny za wychowawstwo, 13ta pensja, coroczne nagrody dyrektora z tytułu dnia nauczyciela, dodatek wiejski, dodatek motywacyjny. Niech Pani uwierzy, że w Ostrowie są ludzie którzy nadal pracują za minimalna tj 2250zl brutto i też mają rodziny do wyżywienia, kredyty, opłaty. I są to też osoby wykształcone, po wyższych studiach, z dwoma fakultatami. Nie zasłaniać się proszę specyfiką pracy, bo każda jest ciężka, czy praca z młodzieżą, dziećmi A praca pielęgniarki?urzędnika? Pamięta napewno Pani incydent podpalenia w Polsce urzędniczki z mopsu, czy polanie kwasem siarkowym bo wpadł rozjuszony petent. Niech doceni Pani pracę pielęgniarki którą pracuje 12 godzin w cięższych warunkach niż Pani za dużo dużo niższa pensje.na zakończenie- udzielając korepetycji za godzinę otrzymujecie nieopodatkowane pieniądze, w mcu dochodząc nawet do wysokości kolejnej pensji. Więc proszę nie mówić że pracujecie za darmo i docenić że inne grupy zawodow pracują za mniejsze pieniądze.

  • A ile ci nauczyciele też pracują wszystkie weekendy ferie zimowe wakacje wolne i zapłacone nie pracują też 40 godz tygodniowo ani te więcej z korków też biorą kasę i to nie małą i na to mają siłę i czas niech nie kwiakaja że mają mało za tę godz pracy co pracują plus z. korków niech nie narzekają

 2. Komentarz do wypowiedzi Niki, nie pracujecie za darmo, wasze minimalne wynagrodzenia brutto, podkreślam minimalne to stażysta 2.538zl, kontraktowy 2.511zl, mianowany 2.965zl A dyplomowany 3.483. Do tego dochodzi dodatek stażowy, 20%, funkcyjny za wychowawstwo do 200zl, 13ta pensja, coroczna nagroda dyrektora, jubileuszowka i dodatek motywacyjny. Oprócz tego kolejna wypłata nieopodatkowana z korepetycji. Niech Pani uwierzy, że w Ostrowie pracują osoby z wyższym wykształceniem na niższej pensji, też maja rodziny na utrzymaniu, kredyty, opłaty. Niech Pani spojrzy na inne grupy zawodowe pielęgniarki, urzędników itp. I niech Pani to doceni

 3. W dzisiejszych czasach nie ma raczej problemu ze znalezieniem pracy. Ja w niektóre dni pracuję tyle godzin ile nauczyciel w tygodniu i też mam tego dość. Mam odpowiednie wykształcenie i z chęcią bym już zwolnił – za mniejsze pieniądze poszedł uczyć cudze dzieci – ale okazuje się, że nauczyciele stanowią kastę prawie jak prawnicy i dostać się tam do pracy bez znajomości – graniczy z cudem. Może zamiast narzekać i grzać stołek – pora wziąć los we własne ręce i udać się do biedronek i innych din i dorobić się uczciwie tam pracując?

 4. Do Niki
  Z tego co wiem to nauczyciele nie pracują za darmo. Niech mają godzinową formę płacy jak wieszkosc z nas. A nie pracują parę godzin dziennie, a wypłatę biorą za cały etat. I żeby, chociaż te dzieci porządnie uczyli a nie co drugie na korepetycji.

 5. Pisząc krótko: Polski Nauczyciel To Dno nie potrafiący dobrze przekazać wiedzy w szkole. Ale o podwyżki to umią się upomnieć i strajkować kosztem uczniów

 6. Do roboty nieroby i lenie roszczeniowi!!!! Nie jesteście pępkiem świata! Mało wam? To wypieprzać do innej pracy.Tyle przywilei i elastycznych godzin pracy nie ma nikt…Egoiści i śmierdzące nieroby.

 7. Wypowiedź Broniarza:
  Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego. Nareszcie będą w szkole do dyspozycji ucznia i rodzica.

 8. Nie plujcie na nauczycieli. To są osoby po studiach wyższych gdzie płaca powinna być stosowna do wykształcenia i obowiązków edukacyjno – wychowawczych ( na pewno nie minimalna). Uczenie dzieci łatwe nie jest zwłaszcza gdy system MEN opanowany jest o statystyki i biurokrację kosztem właśnie edukacji i wychowania. Faktem jest że nie wszystkie osoby nadają zwłaszcza na wychowawców klas ale tak jest w każdym środowisku pracy. Każdy może spróbować być nauczycielem – dacie radę ??? Wakacje są przywilejem zawodowym ale…przywileje zawodowe ma …górnik, policjant, rolnik ( niskie składki Zus), ksiądz,polityk i wielu innych. Nauczyciele są oczerniani i szkalowani przez rządzących i to jest najgorsze dla naszych dzieci. To robią politycy!!! Gdzie ich odpowiedzialność za pokolenie????

  • Do Pana miłośnika KK
   Na portalu Ostrów Wlkp, jedna osoba z nauczycieli wypowiedziala się, że zarabia 4600 brutto, czy to jest wg Pana minimalne wynagrodzenie? Jestem z zawodu nauczycielem, pracę z dziećmi uwielbiam, nie traktowałam to jak zło konieczne, a musiałam się przebranzowic, ponieważ nie mam ani znajomości ani układów. Jestescie kasta zamknieta!!! I teraz pracując w biurze czasami po 12 godzin mam 3000zl na rękę, Wy razem z korepetycjami wychodzicie 8000zl. Więc uważam że nie powinniście obrażać ludzi, typu Ty po zawodowce to muł, my mamy wyższe wykształcenie, Pani w biurze nic nie robi,itp. Spójrzcie na pielęgniarki, są po wyższych studiach, często parę kierunków, ciężko pracują, czy słyszą miłe słowa od pacjentów? Albo spójrzcie na tych „po zawodowce” , to dzięki nim Wy nauczyciele budujecie piękne domy, stolarze robia wam piękne meble. Każdy z nas ma prawo do uczciwych zarobków. Nie traktujcie dzieci i młodzież jako praca w warunkach szkodliwych. Jestem z rodziny nauczycielskiej, moja sp mama była nauczycielem z powołania, gdziez u Was jest to powołanie?

 9. Niki.Pensję dostajesz za dobrze wykonaną pracę. .Teraz nauczyciel wystarczy,że skończy wyższą szkołę prywatną i w dodatku zaoczną np,Częstochowa,Opole,Zielona Góra.W mojej miejscowości dyrekcja szkoły nie przyjmie do pracy po studiach zaocznych ,w dodatku prywatnych.Oni nie potrafią poprawnie mówić,np.umią rozumią,lubieją.

 10. Czytając posty takie jak Wasze zastanawiam się faktycznie nad zmianą zawodu ale nie z powodu małych zarobków tylko głupoty jaka wypisujecie, poziom Waszej inteligencji jest poniżej zera, chyba skończyliście naprawdę tylko podstawówkę i to jeszcze zaocznie żeby było łatwiej. Wypieprzać do innej pracy, Piotr proszę Cię i kto będzie uczył -Ty jesteś zamulony jak stu letni staw i czego byś nauczył z takim podejściem i prymitywną mową.

  • „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie” – współczuję Pańskim uczniom

  • „…jesteś zamulony jak stu letni staw…” – naprawdę żal mi Ciebie „uczony” człowieku – następnym razem zanim się ośmieszysz na forum – sprawdź jak się pisze wyraz: „stuletni”

 11. Nasi nauczyciele nie są nauczycielami takimi jak kiedyś, gdy nauczyciel pragnął nauczyć i przekazać wiedzę tak by dziecko nauczyć
  Teraz dzieci w szkole niczego się nie nauczą, nauczyciel patrzy odbebnic swoje i tyle
  Rodzic musi się martwić, korepetycje brać i płacić jak za zborze wersji

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick