Jest akt oskarżenia ws. znęcania się nad bydłem

0
Prokuratura wydała akt oskarżenia ws. przeciwko 65-letniemu mieszkańcowi Topoli Małej, który znęcał się nad bydłem na terenie swojego gospodarstwa. Jak informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, "utrzymywał je w niewłaściwych warunkach bytowania w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa".

Wracamy do głośnej sprawy znęcania się nad bydłem, które miało miejsce na terenie jednego z gospodarstw w Topoli Małej (gm. Ostrów Wielkopolski). W kwietniu 2018 roku policja ujawniła, że w stodole znajduje się kilka sztuk martwego bydła, które leżało we własnych odchodach. Obok nich żyły inne zwierzęta.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Bulwersującą sprawą zajął się m.in. Powiatowy Lekarz Weterynarii, który przyjechał na miejsce przeprowadzić oględziny. Żywe zwierzęta zostały odizolowane, a martwe – wraz z grubą warstwą obornika, który znajdował się w pomieszczeniu – usunięte. Policja pod okiem prokuratora prowadziła postępowanie w tej sprawie, które zostało właśnie zakończone skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko 65-letniemu właścicielowi zwierząt oraz posesji, na której znajdowały się martwe sztuki.

W oparciu o opinię lekarsko-weterynaryjną i inne dokumenty, przedstawiono zarzut dotyczący tego, że między wrześniem 2017 a kwietniem 2018 roku ze szczególnym okrucieństwem znęcał się nad sześcioma sztukami bydła. – Utrzymywał je w niewłaściwych warunkach bytowania w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa, a ponadto bez odpowiedniego dostępu do wody i pokarmu. Mężczyzna nie utylizował też zwłok padniętych zwierząt, w związku z czym przebywały one w pomieszczeniu  z żywymi, co skutkowało zakażeniem bakteryjnym i wirusowym – mówi Maciej Meler, rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Zarzuty objęły też znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad czterema świniami, które były trzymane w stanie niechlujstwa, a także bez odpowiedniej ilości pokarmu i wody. 65-latek był do tej pory objęty dozorem policji, który polegał na stawiennictwo się trzy razy w tygodniu na komendzie. Teraz akt oskarżenia trafi do sądu. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

Materiał na ten temat pojawił się także w Telewizji Proart.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick