Jesienny Chopin zainaugurowany

0
Chopinowskimi wariacjami na temat Mozarta i drugim koncertem fortepianowym f-moll op. 21. oraz kompozycjami Franciszka Lessla i Karola Kurpińskiego zainaugurowano wczoraj 37. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Soliści w towarzystwie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej wczoraj zagrali na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury. Pozostałe recitale i koncerty odbędą się w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Utwory Chopina, a także Wieniawskiego, Brahmsa, Ravela, Beethovena i Mozarta wybrzmiewać tam będą do niedzieli.

Koncert inauguracyjny festiwalu organizowany jest z największym rozmachem, bo ma charakter symfoniczny. Nie inaczej było wczoraj. Na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury pianistom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod kierunkiem Marka Pijarowskiego. Filharmonicy przywitali publiczność uwerturą do opery „Jadwiga Królowa Polski” Karola Kurpińskiego. Potem na scenę wyszła uznana, obsypana nagrodami polska pianistka, Beata Bilińska. Kompozytorem wykonanego przez nią koncertu fortepianowego C-dur jest ciekawy, choć niezbyt znany polski kompozytor, Franciszek Lessel.

Jak na inaugurację takiego festiwalu przystało, nie mogło zabraknać kompozycji Chopina. Wariacje na temat Mozarta „La ci darem la mano” i II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 zagrał francuski pianista Philippe Giusiano, który jest rezydentem tegorocznego festiwalu.

Koncertom tradycyjnie towarzyszyła wystawa Ex-Librisu przygotowana przez Czesława Wosia. Szczegółowy program pozostałych dni festiwalowych jest dostępny na stronie chopin-antonin.eu

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick