Jerzy Stępień był gościem uroczystej sesji. „Po raz pierwszy o kierunku zmian zadecydowali obywatele, a nie nieliczni”

10
Ostrów Wielkopolski świętuje 30. rocznicę Wyborów Czerwcowych 1989 roku, które były początkiem odradzania się Polski demokratycznej po dziesiątkach lat komunizmu. Z tej okazji w Ostrowskim Centrum Kultury zorganizowano uroczystą sesję, na której wygłoszono kilka okolicznych przemówień. Gościem specjalnym był Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Obchody miały charakter samorządowy.

„Nie słowa o nim, a jego słowa mają być dzisiaj najważniejsze” – powiedział Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury zapowiadając Jerzego Stępnia, byłego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, a wypełniona w większości sala nagrodziła gościa gromkimi oklaskami. Prawnik, polityk i senator dwóch pierwszych kadencji rozpoczął wystąpienie od wspomnienia Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, którego – jak przyznał – znał osobiście.

Po wstępie dotyczącym jazzu oraz tego, że muzyka uczy słuchać innych, przeszedł do tematów związanych z polityką, samorządem, a przede wszystkim 4 czerwca 1989 roku, bo to właśnie ta data była najważniejszą z wymienianych w trakcie uroczystości. W nawiązaniu do tamtych pamiętnych wydarzeń, a więc wolnych wyborów, powiedział: – Po raz pierwszy o kierunku zmian zadecydowali obywatele, a nie nieliczni. Przywołał też kilka dat z dużo wcześniejszej historii Polski, które miały uwiarygodnić jego tezę.

O samorządowym wymiarze 4 czerwca mówiła natomiast prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Zwróciła także uwagę na ważną rolę, którą odegrał kościół w zerwaniu kajdan radzieckiej dyktatury: – Według prof. Władyki, 4 czerwca została też niejako podsumowana niezwykle zasłużona rola kościoła, który patronował politycznie moralnie porozumienie Okrągłego Stołu i który z aktywnym udziałem papieża Jana Pawła II odegrał niezwykle istotną rolę w tworzeniu międzynarodowego parasola politycznego nad przemianami w Polsce.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. Podczas gdy w Niemczech Erich Honecker ze swoją ekipą został wydalony z kraju u nas tow. generał Jaruzelski został prezydentem Polski, Kiszczak ministrem spraw wewnętrznych, a tow. Balcerowicz zaczął swoje uzdrawianie gospodarki poprzez jej złodziejską wyprzedaż. Dzisiaj tow. Miller, Cimoszewicz i Belka reprezentują Polskę w parlamencie UE, a w Ostrowie rządzą Klimek i Rajski. Takie to było 35% zwycięstwo Polaków w obaleniu komuny.

  • Reprezentują dzięki Platformie Obywatelskiej, która na swoje listy wpuściła towarzyszy.

  • Konfekcjonowana i wyselekcjonowana opozycja obalała nie tylko komunizm w Polsce. Oni dla nas obalali również nie jedną flaszkę wódki ze swoimi dogadanymi niby wrogami. A dzisiaj zapodaje się 4 czerwca jako wielkie zwycięstwo. Więc czekam kiedy zrobią z tego święto narodowe. https://www.youtube.com/watch?v=tA9UjVbpz1w

 2. Wychwalają Balcerowicza, to nich sobie przypomną tragedie milionów ludzi jak prze tą złodziejską prywatyzację tracili z dnia na dzień pracę, jak stracili dorobki swojego życia. Balcerowicz powinien dawno siedzieć za tragedie ludzi, kórą spowodował swoją polityką. śp. Lepper dobrze mówił, że „Balcerowicz musi odejść”.

  • Pracowałam za 1,50 zł. na godzinę. Mówiono mi że mam się z tego cieszyć. Moim pracodawcą był Bilan i Kłopocki.

 3. Ja tego nie rozumiem czy naprawdę Ostrów nie zasługuje na kogoś lepszego? tylko przy władzy kręcą się starzy komuniści i towarzysze ciągle.

 4. Ostrów co przykro powiedzieć przez rządy Pnia Beaty Klimek staje się zaściankowym domem seniora, niestety. A już pomysł term i solanek w parku, to jest totalny kicz.

 5. Autorami sukcesu w Ostrowie byli twórcy i członkowie Komitetu Obywatelskiego. Trudno ich było odszukać na sali, nie usłyszano ich nazwisk, nie wspomnieli o nich ani przewodniczący Rady ani Pani prezydent. Przewodniczący, który zaprasza na sesję zajął się przedstawianiem własnej walki z poprzednim ustrojem. no to może przypomnijmy kilka nazwisk- prof. jerzy Pietrzak z małżonką, śp. poseł Jerzy Koralewski, państwo Kiersteinowie, Jerzy Grzegorski, Zenon Kempiński, Jerzy Sówka, Józef Wróbel,Antoni Sukiennicki, Jerzy Minta,dr Maria Stawik,dr Tadeusz Jankowski, mec. Cezary Nowakowski, prof. Michał Jarnecki i wielu innych. Zabrakło miejsc w OCK?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick