„Jego »czołem« sprawiało, że od razu miałam lepszy dzień”. Uczniowie IV LO wspominają Włodka Więckowiaka

10
Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim przygotowali materiał wideo będący wspomnieniem Włodka Więckowiaka - ich nauczyciela, a naszego redakcyjnego kolegi i przyjaciela, który odszedł od nas na początku listopada 2020 roku. Dokładnie miesiąc po jego śmierci uczniowie ostrowskiego liceum oddali mu hołd, w formie, jakiej ich nauczył - filmowej.

Kadry z archiwalnych nagrań, zdjęcia, a to wszystko połączone dopasowaną muzyką prowadzącą oglądającego przez historie uczniów, na których – jak się okazuje – Włodek wywarł ogromny wpływ. Świadczą o tym ich wypowiedzi, wspomnienia, sceny ze szkolnego życia, które utrwalili na dłużej i które pozostaną z nimi na zawsze. Tak jak pamięć o ich i naszym nauczycielu oraz przyjacielu. Po prostu druhu – Włodku Więckowiaku.

Niewykluczone, że zostawił po sobie więcej dobrego, niż ktokolwiek zdawał sobie z tego sprawę jeszcze kilka tygodni temu. Świadectwem tego są słowa uczniów IV LO, którzy opowiedzieli o tym, kim był dla nich operator kamery w Telewizji Proart i nauczyciel trudnej sztuki filmowania. – Jego „czołem” sprawiało, że od razu miałam lepszy dzień – mówi jedna z uczennic. – Przekazał nam bardzo dużo wiedzy jeśli chodzi o filmy, tworzenie filmów, o historię kina, fotografii. Chciał nam przekazać tak dużo, a mieliśmy tak mało czasu na to” – dodaje kolejna.

Mądry, skromny, obdarzony poczuciem humoru, charyzmą, encyklopedia z zakresu filmu, człowiek z wielką pasją do filmu, zapalony gitarzysta – to słowa uczniów IV LO opisujące Włodka jako nauczyciela i – po prostu – dobrego człowieka.

Okazuje się, że prowadził uczniów nie tylko przez pasjonującą historię kinematografii, ale także, a może przede wszystkim, przez życie. A to sztuka, którą nie każdy potrafi. Spontaniczne wspomnienia Antoniny Kostery, Jagody Krawczyk, Zuzanny Nowak, Nikodema Rubelka i Jana Balcara przybliżają sylwetkę Włodka, który przez 10 lat uczył m.in. ich trudnej sztuki filmowania, zarażając pasją do kina, ale nie tylko. Był przecież twórcą szkolnej telewizji.

Materiał wideo to jednak nie wszystko, co przygotowali uczniowie IV LO. To także dzieła plastyczne uczniów, które zostały wykorzystane w kilku scenach filmu. Ich autorami są: Joanna Figas, Klaudia Sądkiewicz, Sandra Kowalczyk, Karolina Kostera, Dominika Sadowska, Julia Cieszyńska, Katarzyna Kozyra, Milena Kopras, Klaudia Przygoda, Zosia Grzybowska, Kaja Marcinkowska, Karolina Dostatnia, Kornelia Krysińska, Oliwia Kozyrska i Jan Marcinkowski.

O oprawę wokalną zadbała natomiast: Aleksandra Pluta, która zaśpiewała utwór „A aniołom szepnij to” autorstwa Sanah’y, który rozpoczyna i kończy film oraz autorki opracowania muzycznego – Magdalena Zając, nauczycielka muzyki i Jarosław Krawczyk.

Nad wszystkim czuwały polonistki i pasjonatki filmu: Agnieszka Dukowicz-Kujawa i Urszula Rychlik-Kościelna. „Film jest zatem efektem wspólnej pracy wielu osób, które połączyła chęć podziękowania Panu Włodkowi za to, jaki był i czym się dzielił. Mamy nadzieję, że ten film się Panu spodoba… Czołem, Panie Włodku!” – piszą jego twórcy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

  1. Trudno powstrzymać łzy oglądajac ten niesamowity film… Włodek na pewno jest z Was dumny, tak jak my całe zycie bylismy dumni z niego…

  2. Trudno powstrzymać łzy oglądając ten niezwykły film. Włodek na pewno jest z Was dumny, tak jak my byliśmy z niego dumni całe życie…

  3. Kurcze…młodzieży…wielki szacun dla Was. Dobra robote zrobiliście. Wzruszający film ,artykul. Z pewnością byłby z Was dumny .Jeszcze raz wielki szacun i ukłony dla Was.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick