Jedno z największych skrzyżowań ze światłami będzie rondem

2
Fot. UM Jarocin
Trwa budowa ronda w miejscu jednego z największych skrzyżowań w Jarocinie. Przecięcie ulic św. Ducha i Wojska Polskiego ma być bardziej bezpieczne i upłynnić ruch w centrum w miejscu, gdzie jeszcze niedawno pędziły ciężarówki w związku z przebiegającą tamtędy drogą krajową.

Skrzyżowanie ulic św. Ducha z Wojska Polskiego jest jednym z największych w Jarocinie. Zanim otwarto obwodnicę miasta, było też jednym z najbardziej zakorkowanych, a na przejechanie przez nie trzeba było czekać w długiej kolejce samochodów. Czasami pomagało wyłączenie sygnalizacji i zmuszenie kierowców do przepuszczania się nawzajem. Teraz u zbiegu ulic ma powstać rondo. Jego zarys już jest widoczny, ale to dopiero początek prac.

Rondo będzie tylko elementem zakrojonych na szerszą skalę prac związanych z przebudową ciągu ulic Kasztanowa, Do Zdroju, Maratońska, Św. Ducha oraz Poznańska i Wojska Polskiego. Jest to pierwszy etap inwestycji, który potrwa do końca tego roku. Kolejny ma zostać zrealizowany w przyszły roku.

W ramach tego już rozpoczętego zostaną zreorganizowane skrzyżowań: ul. Wodnej z ul. Wojska Polskiego oraz ul. Św. Ducha z ul. Wojska Polskiego. Przebudowę przejdzie także odcinek Wojska Polskiego od skrzyżowania z Al. Niepodległości do skrzyżowania z ul. Wodną. Zmodernizowany zostanie także kanał deszczowy w ciągu ul. Wojska Polskiego.

Fragment jezdni pomiędzy parkiem a ścisłym centrum, które rozdziela, zostanie zwężony i dostosowany z rozmiarów drogi krajowej, którą był dawniej, na standardy drogi gminnej. Pojawi się też więcej zieleni, co będzie odpowiadać założeniu architektonicznemu sprzed kilkudziesięciu lat. Dodatkowo zaprojektowana zostanie ścieżka rowerowa będąca przedłużeniem już istniejącej. Wyremontowana zostanie nawierzchnia jezdni, która będzie znacznie węższa, a wzdłuż niej powstanie ścieżka rowerowa i szpaler drzew. – Byłej obwodnicy Jarocina – ulicy Wojska Polskiego/Poznańskiej między parkiem a kościołem nie da się wyeliminować z układu komunikacyjnego miasta, ale po realizacji inwestycji straci ona charakter drogi tranzytowej – podkreśla burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Realizacja obu etapów inwestycji pochłonie blisko 25 mln zł, z czego ponad 16 mln zł Jarocin pozyskał z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick