DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jedni przejęli grunty, drudzy podpisali umowę na budowę kolejnych mieszkań

Gospodarka mieszkaniowa w regionie rozwija się pełną parą. Pojawia się coraz więcej prywatnych deweloperów, którzy oferują mieszkania i domy na sprzedaż, ale coraz prężniej inwestują również samorządy, chcąc stworzyć tańszą alternatywę z myślą o mniej zamożnych mieszkańcach, którzy z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego lokum po cenach rynkowych.

W Jarocinie od kilku lat powstają kolejne mieszkania pod wynajem w ramach programu Mieszkanie+, który ruszył tam jeszcze zanim w życie wszedł projekt rządowy związany z rozwojem mieszkalnictwa. Inicjatywa władz Jarocina, które z powodzeniem korzystają z funduszy krajowych, cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlatego też władze miasta wyznaczyły kolejną lokalizację pod budowę tanich mieszkań na wynajem.

Tym razem będzie to Potarzyca. Niedawno podpisano umowę na wybudowanie w tej miejscowości 78 mieszkań czynszowych. Lokale mają być gotowe do zamieszkania na początku 2022 roku. Kiedy to nastąpi, będzie można powiedzieć, że w ramach programu w gminie Jarocin powstały 444 mieszkania tego typu.

Również tutaj zainteresowani będą mieli do wyboru lokale w dwóch rozmiarach: 35 m2 i 55 m2. Inwestycja ma pochłonąć blisko 12,7 mln zł z czego 2,5 mln zł ma pochodzić z Banku Gospodarstwa Krajowego. Grant został pozyskany w ramach bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa. BGK udzieliło gminie także pożyczki na preferencyjnych warunkach, która opiewa na pozostałą część kwoty potrzebnej do sfinansowania budowy. Wykonawcą inwestycji będzie lokalna firma Investic z Goliny, która zaproponowała najkorzystniejszą cenę. – Cieszy mnie fakt, że to właśnie ta firma wygrała przetarg, gdyż niedawno, bo w czerwcu, oddaliśmy do użytkowania 108 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Wykonawcą tej inwestycji również była firma Investic, która wykonała to zadanie z wyjątkową starannością i w wysokim standardzie – wyjaśnia Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Wybór Potarzycy jako kolejnej lokalizacji pod budowę mieszkań czynszowych nie był przypadkowy. Z powodu niżu demograficznego tamtejsza szkoła boryka się z problemami, a zasiedlenie miejscowości przez rodziny z dziećmi, może pomóc w jej uratowaniu. Podobna sytuacja miała miejsce kilka lat temu w Siedleminie. Ta miejscowość również miała podobny kłopot, który został zażegnany. Była to pierwsza lokalizacja Mieszkań Plus na terenie gminy Jarocin. – Nie musimy budować szkół, przedszkoli na nowych osiedlach, gdyż wykorzystujemy te zasoby, które mamy, a to też obniża koszty funkcjonowania i budowy nowych osiedli mieszkaniowych – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

W mieszkaniowe tony mocno uderzyły ostatnio również władze Kępna. Tam także we współpracy z instytucjami państwowymi powstaną nowe mieszkania. Podpisana została umowa z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Dzięki temu porozumieniu, do zasobu gminy trafią tereny inwestycyjne, na których wkrótce mają stanąć budynki mieszkalne.

Mowa o gruntach w Manowicach. „KZN w ramach narodowego programu nawiązuje współpracę z najbardziej aktywnymi samorządami, udzielając wsparcia w postaci majątku, czyli terenów inwestycyjnych. Następnie działki będące przedmiotem transakcji przejmie podmiot realizujący politykę mieszkaniową w Gminie Kępno, czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego Kępno” – informują przedstawiciele samorządu na stronie internetowej miasta.

Także na budowę tych mieszkań gmina będzie mogła starać się o kredyt na preferencyjnych warunkach z Banku Gospodarstwa Krajowego. Podobnie jak ma to miejsce w Jarocinie, inwestorem będzie tamtejsze TBS. To ono ma zadbać o wybudowanie od 120 do 150 mieszkań dostępnych dla rodzin, które nie mogą lub nie chcą zaciągnąć kredytu.

Jak podkreślają przedstawiciele gminy, mieszkania przy ul. Przemysłowej w ramach pierwszej inwestycji tego typu, cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • A
    Alicja

    niedziela, 15 listopada, 2020

    Panie, a co tam w słychać w Ostrowie? No cóż… W Ostrowie bez zmian…

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz