DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jechali wózkami inwalidzkimi po DK25. Czy było im wolno? Wyjaśniamy!

Do naszej redakcji dotarło nagranie od, na którym widać, że po DK25, tuż przy prawej krawędzi jezdni, jadą dwie osoby w wózkach inwalidzkich. Czytelnik zapytał nas, czy takie zachowanie jest zgodne z prawem. Sprawdziliśmy, co na ten temat mówią przepisy.

W art. 2., pkt. 18. ustawy Prawo o ruchu drogowym czytamy, że za osobę pieszą uważa się m.in. osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim. Ma ona prawo poruszać się poboczem drogi krajowej.

W rozdziale 2. zatytułowanym „Ruch pieszych oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch” czytamy natomiast:

  1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
  2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
  3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

Podobnych przypadków na terenie kraju było więcej. W 2015 roku Radio Szczecin opisało historię pani Mieczysławy, która dojeżdżała na rehabilitację wózkiem elektrycznym, korzystając z drogi ekspresowej. Cytowana przez autorów artykułu policjantka powiedziała wówczas: „Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pani, która porusza się na wózku inwalidzkim, jest traktowana jako piesza i może poruszać się tym odcinkiem drogi”.

Inny przypadek poruszania się wózkiem inwalidzkim po drodze opisało w 2020 roku kilka innych redakcji w tym serwis prawodrogowe.pl, przedstawiając nagranie zamieszczone na kanale „Stop cham” w serwisie YouTube (poniżej). Na nagraniu widać, że osoba w wózku poruszała się po drodze, przy której znajdowała się ścieżka rowerowa. Warto w tym miejscu przypomnieć treść art. 11, pkt. 4. Prawo o ruchu drogowym, który brzmi: „Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego”.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo.

Przy okazji przypominamy przepis dotyczący poruszania się pieszych po zmroku. Stosując się do niego, można zwiększyć bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Art. 11., pkt. 4a: „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

Napisz do autora

Komentarze (6)
  • T
    Tomira

    niedziela, 1 maja, 2022

    A co ma zrobić poruszający się po ścieżce rowerowej połączonej z chodnikiem na środku którego stoi samochód i nie da się go minąć ani z prawej ani z lewej bo krawężnik ? am kartkę „Chodnik to nie parkingNie pomógł wpis na fb , dopiero gdy za wycieraczkę włoży am kartkę ” Chodnik to nie parking! Zjeżdżaj” -pomogło.ł

    Odpowiedz
  • P
    Pyra

    niedziela, 1 maja, 2022

    Przebić opony to dziadowi odechce się w przyszłości parkować w tego typu miejscach.

    Odpowiedz
  • C
    Czytelnik

    niedziela, 1 maja, 2022

    Mogę się poruszać na drodze tak samo jak pieszy jest to wszystko wyszczególnione w przepisach a kierowca je złamał bo używał telefonu do nagrywania podczas jazdy i ten filmik powinien być jako załącznik dowód że popełnił wykroczenie i używał telefonu podczas jazdy samochodem.

    Odpowiedz
  • KM
    Kuba M

    niedziela, 1 maja, 2022

    To nie jest pieszy jadą pojazdem typu skuter inwalidzki elektryczny więc jaki tam z nich jest pieszy , zróbcie ścieżkę rowerową Kalisz Ostrów na całej długości to wtedy ścieżką pojadą , pojedzie rowerzysta na rowerze to też jest pieszy ? Też ma jechać pod prąd lewa stroną , ktoś tu nie doczytał przepisów droga redakcjo przeczytajcie sobie w przepisach kiedy można taką osobę nazwać pieszym tylko wtedy przepisy nazywają go pieszym jeśli jego prędkość nie przekracza więcej jak 6 km na godzinę a takie skuterki jadą o wiele szybciej mogą jechać z prędkością nawet do 25 km na godzinę to po pierwsze po drugie powinni je jeść chodnikiem lub ścieżka rowerowa jeśli takowa istnieje a z tego co pamiętam
    niema ścieżki rowerowej na trasie Kalisz Ostrów docztajcie bo takie są przepisy miałem do czynienia z takim skuterkiem i on jedzie więcej niż 6km/h

    Odpowiedz
  • ~ja

    poniedziałek, 2 maja, 2022

    W rozdziale 2. zatytułowanym „Ruch pieszych oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch” czytamy natomiast:…
    2, Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

    Jednym słowem te osoby poruszały się niezgodnie z przepisami, tak jak całe mnóstwo pieszych, którzy też chodzą prawą a nie lewą stroną, pozbawiając się automatycznie możliwości zareagowania ma niebezpieczeństwo ze strony jadących pojazdów, ponieważ w d.. pie nie ma oczu. Przepraszam za dosadność ale może choć jedna osoba zrozumie dlaczego chodzić należy lewą stroną.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz