Jechał samochodem, choć był jeszcze w trakcie kursu. Co czeka 18-latka?

1
zdjęcie poglądowe
18-latek z powiatu ostrowskiego postanowił przedwcześnie wsiąść za kierownicę. Będąc w trakcie kursu prawa jazdy, nastolatek wsiadł do BMW i ruszył w drogę. Jego jazda została przerwana przez policję. Teraz młody mężczyzna stanie przed sądem.

Ostrowscy policjanci zatrzymali 18-latka, który kierował BMW. Kontrola wykazała, że nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów, bo – jak tłumaczył policjantom – był w trakcie kursu na prawo jazdy. – Wobec nastolatka, za kierowanie pojazdem pomimo braku uprawnień, policjanci sporządzili wniosek o ukaranie do ostrowskiego sądu– informuje mł. asp. Małgorzata Michaś, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

To właśnie sąd zdecyduje o przyszłości 18-latka w związku ze złamaniem prawa. Czeka go też kara grzywny. Za jazdę samochodem bez uprawnień grozi minimum 1 500 zł. Taką kwotę może orzec sąd. W jego mocy jest także obligatoryjne nałożenie na kierowcę zakazu prowadzenia pojazdów. Musimy mieć świadomość, że w związku ze zmianami w Kodeksie wykroczeń, każdy kto wsiada za kierownicę pojazdu mechanicznego, a nie posiada do tego uprawnień, w momencie zatrzymania przez policjantów musi się liczyć z zakazem kierowania pojazdami. Funkcjonariusz w takiej sytuacji nie wystawi już mandatu karnego. Za złamanie późniejszego zakazu grozi natomiast pięć lat więzienia – dodaje.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick