Jechał bez blokady alkoholowej. Stracił prawo jazdy

0
24-letni mieszkaniec Kalisza stracił prawo jazdy po tym, jak prowadził samochód, w którym nie została zamontowana blokada alkoholowa. Alkoblokada pozwala kierowcom skrócić zakaz prowadzenia pojazdu wydanego przez sąd.

Kierowca opla, który został zatrzymany do kontroli na ul. Podmiejskiej w Kaliszu, miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, ale za zgodą sędziego mógł kierować tymi autami, które są wyposażone w alkoblokadę. W związku z tym młodemu mężczyźnie zostało oddane prawo jazdy, ale z wpisanym tzw. “kodem 69”, oznaczającym właśnie możliwość prowadzenia wyłącznie pojazdów z zamontowanym urządzeniem.

Podczas kontroli okazało się, że pojazd, którym poruszał się 24-latek, nie posiadało blokady alkoholowej i kierowcy zostały ponownie zatrzymane dokumenty. Mieszkańcowi Kalisza za niezastosowanie się do orzeczenia sądu, może grozić nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Możliwość skrócenia długości zakazu prowadzenia pojazdów weszła w życie dzięki nowelizacji ustawy o ruchu drogowym z 2015 roku. Można z niego skorzystać po upływie co najmniej połowy kary. Jeśli ktoś otrzymał zakaz dożywotnio, może ubiegać się o złagodzenie kary po upływie co najmniej 10 lat.

ZOBACZ TEŻ: Jechał “krajówką” mając ponad 2 promile alkoholu

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick