Jarocin stawia na LEDy

0
Blisko 7 mln złotych na realizację ponad 50 inwestycji oświetleniowych w technologii LED wyda w tym roku Zakład Usług Komunalnych w Jarocinie. Ponad dwa miliony to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zastosowanie nowego, energooszczędnego oświetlenia drogowego zmniejszy koszty jego utrzymania. To z kolei spowoduje możliwość dalszego inwestowania, tak, aby w całej gminie uliczne lampy świeciły już tylko na LEDowo.

Wymiana oświetlania na LEDowe to jedna z inwestycji, którą na ostatniej sesji rady miasta w specjalnej prezentacji chwalił się burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. W ostatnich dwóch latach na terenie miasta i gminy zainstalowano 1300 lamp tego typu. Roczne oszczędności z tego tytułu to prawie pół miliona złotych – wyliczał burmistrz.

– Oszczędności na tym poziomie są możliwe dzięki zastosowaniu energooszczędnych opraw z modułami zdalnego sterowania, umożliwiającymi dobór mocy w zależności od potrzeby pory dnia lub pory roku – mówi Marcin Leśniak, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Jarocinie.

Technologia LED daje gwarancję bezawaryjnego funkcjonowania oświetlenia przez co najmniej 15 lat. Całość kontrolowana jest za pomocą programu. Na mapie zaznaczone są miejsca lamp ledowych, w razie jakichkolwiek problemów centrala dostaje sygnał. Wcześniej nie było o tym mowy.

W kolejnych 3 latach spółka chce wydać w sumie ponad 10 milionów złotych na nowe oświetlenie drogowe. Wymiana oświetlenia będzie miała charakter kompleksowy. Obejmuje i będzie obejmowała całe osiedla i sołectwa.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick