Jarocin. Odbyli wyprawę śladami pomordowanych policjantów

0
Białoruś, Rosja, Łotwa i Litwa - tak wyglądała trasa wycieczki edukacyjnej, którą odbyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie razem z tamtejszymi mundurowymi. Wszystko w ramach narody w konkursie „Policjanci w służbie historii”, organizowanego przez Komendę Główną Policji i Instytut Pamięci Narodowej.

W konkursie wzięło udział 100 szkół z całej Polski. Do nagrody zakwalifikowało się 12 placówek w tym Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie II klasy o profilu policyjno-prawnym.

Trasa wycieczki obejmowała Białoruś, Rosję, Łotwę i Litwę. – Bardzo ważnym elementem była obecność młodzieży na cmentarzu w Katyniu, gdzie złożyliśmy wiązanki i zapaliliśmy znicze. Odwiedziliśmy także miejsce katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Takim szczególnym elementem dla uczniów z klasy policyjnej była obecność na cmentarzu w Miednoje. Brali tam udział we mszy świętej za ponad sześciu tysięcy policjantów pomordowanych przez NKWD – powiedziała asp. Agnieszka Zaworska z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Oprócz Agnieszki Zaworskiej, uczniom towarzyszyli Mateusz Marek z Instytutu Pamięci Narodowej oraz st. sierż. Aleksander Pradun z Wydziału do spraw Ceremoniału Policyjnego Komendy Głównej Policji. – Wspólny wyjazd młodzieży z całej Polski, uczącej się w klasach z przysposobieniem policyjnym, był nie tylko okazją do nauki historii. Był także możliwością integracji i nawiązania nowych przyjaźni – dodaje Zaworska.

Tegoroczny wyjazd łączył się z 100. rocznicą powołania Polskiej Policji, 80. rocznicą napaści Rosji na Polskę i masowych aresztowań polskich policjantów przez NKWD oraz z 19. rocznicą otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick