Jarocin. Co dalej z najdłuższą aleją grabową w Europie?

0
Pałac Radolińskich w Jarocinie przechodzi gruntowną rewitalizację. Podlegać jej będzie także jedyna w Europie aleja grabowa, która przez wiele lat była zaniedbywana. Co dalej ją czeka i jakie zabiegi przejdą drzewa, by to miejsce odzyskało dawny blask?

Spostrzeżeniami na temat alei grabowej w Parku Radolińskich podzielił się Maciej Motas, architekt krajobrazu, certyfikowany treeworker i arborysta z wieloletnim stażem. – Ta aleja stanowi olbrzymią wartość dla jarocińskiego parku. Przez lata ulegała różnym przekształceniom. Na licznych materiałach z lat 30. XX wieku widzimy ją zbliżoną do obecnego stanu, jednak aleja żywopłotowa zamieniła się w aleję wysokich drzew, co jest spowodowane brakiem odpowiednich zabiegów w minionych latach – mówi Maciej Motas.

>> Obserwuj nasz profil na Twitterze  <<

Jak zaznacza, jest zbyt późno, żeby przycinać drzewa. – Chcielibyśmy je podsadzić istniejące drzewa nowymi nasadzeniami żywopłotowymi, a w poprzecznych przejściach stworzyć bramy, które będą podkreślały historyczny charakter parku i wartość alei – dodaje.

W niedalekiej przyszłości ma powstać także specjalistyczne opracowanie kolejnych etapów rewitalizacji, w którym zawarte zostaną szczegóły poszczególnych prac. Już dzisiaj wiadomo, że w ciągu kilku tygodni rozpocznie się przebudowa stawu i Lipinki na terenie parku, a także modernizacja alei między ulicami Zamkową i Kasztanową oraz montaż monitoringu i rozbudowa oświetlenia parku.

Aleja grabowa w Parku Radolińskich w Jarocinie

Maciej Motas – architekt krajobrazu, certyfikowany treeworker, arborysta, wieloletni praktyk w pielęgnacji i diagnostyce drzew podzielił się pierwszymi spostrzeżeniami dotyczącymi stanu najdłuższej w Europie parkowej alei grabowej w Parku Radolińskich w Jarocinie. Co proponuje zrobić z aleją? Dziś pierwsze propozycje, a szczegóły znajdą się w przygotowywanym specjalistycznym opracowaniu.

Opublikowany przez Zielony Jarocin Sobota, 21 lipca 2018

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick