Jarocin. Burmistrz częstował rogalami

0
Zakończyły się obchody Dni Patrona Miasta w Jarocinie. W sobotę w samo południe w kościele pw. św. Marcina odprawiona została msza św. w intencji wszystkich mieszkańców Jarocina. Tuż po mszy burmistrz Adam Pawlicki złożył życzenia zgromadzonym na rynku jarociniakom. Wśród atrakcji na starówce nie zabrakło przejazdu św. Marcina na koniu i poczęstunku rogalami.

Zorganizowana została także kwesta „Świętomarciński Dar”. Zebrane datki zostaną przeznaczone na renowację nagrobka Edmunada Roglaskiego,  burmistrza Jarocina w latach 1925-1939 i powstańca wielkopolskiego.

Tuż przed godziną 14:00 wystartował I Jarociński Bieg Niepodległości. Jego 5-kilometrowa trasa przebiegała ulicami Jarocina:  z Rynku w  ul. Wrocławską, Hallera i Śródmiejską.

 Tradycyjnie w Dniu Patrona Miasta odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Jarocinie. W jej czasie odbyła się ceremonia wręczenia nagród burmistrza im. Stanisława Taczaka zasłużonym dla Ziemi Jarocińskiej oraz nagród dla sportowców za wyniki osiągnięte w 2016 roku oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę dyplomową związaną z Ziemią Jarocińską. Podczas wydarzenia odbyła się się promocja reprintu książki Kazimierza Matuszewskiego „Z przeszłości miasta Jarocina” oraz podpisanie odnowienia umowy o współpracy z Hatvan, miastem partnerskim na Węgrzech.

Wieczorem w JOK Jarocin odbył się koncert „Kariera Piosenki Wojskowej – Rzecz o Hymnie Narodowym”  w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Collegium F. W trakcie wydarzenia zorganizowanego w 220. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego oraz 90. rocznicę ustanowienia go hymnem narodowym szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Czy to możliwe, że nasz hymn wywodzi się od biesiadnej pieśni? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego, a nie Rota, został hymnem narodowym? W których utworach zagranicznych kompozytorów rozbrzmiewa polska nuta? Jakie dźwięki wygrywał zegar w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza?

fot. Tomasz Bartkowiak

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick