DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jaki jest klucz do drogi artystki Kamili Żaruk? Odpowiedź na wystawie w krotoszyńskiej galerii

Kamila Żaruk ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje jako nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej nr 8 w Krotoszynie. Jest malarką, a także autorką ilustracji do „Legend i Podań Ziemi Krotoszyńskiej”.

Artystka miała dość sporą przerwę w tworzeniu obrazów na większych formatach. Jedną z rzeczy, które zdopingowały ją do powrotu do malowania były plenery artystyczne organizowane przez Krotoszyński Ośrodek Kultury. To właśnie tam powstały pierwsze prace z cyklu „dziurka od klucza”, do których nawiązuje tytuł wystawy. – Nazwa „klucz do drogi” symbolizuje moją drogę artystyczną. Pierwszym impulsem, który spowodował, że wróciłam do malowania były właśnie plenery, drugim stworzenie ilustracji do legend. Trzecim natomiast pomysł malowania dziurek od klucza w różny sposób – mówi Kamila Żaruk, autorka wystawy.

Oglądający wystawę mogą podziwiać prace z kilku cykli. Pierwszy pokazuje dzieła, które powstały podczas plenerów, drugi rodzaj przedstawia wspomniane ilustracje do legend wykonane przez artystkę. Z kolei trzeci, ostatni rodzaj obrazów to tytułowe dziurki od klucza. Sama organizacja wystawy, jak się okazuje, nie była wcale taka prosta. – Ta ekspozycja była kilkukrotnie przekładana. W końcu jednak udało się namówić artystkę na to, by pokazała swoje obrazy. Dodatkowym atutem tej wystawy jest fakt, że jej autorka jest mieszkanką Krotoszyna i wiele osób, które oglądają obrazy zna ją osobiście – tłumaczy Beata Ulbrych z Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.

Finisaż wystawy „Klucz do drogi” odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 marca o godzinie 18.00. Z kolei 12 marca zaplanowano wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem na ścianach galerii zawisną prace malarki Marty Borgosz.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz