DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jak uczniowie będą zdawać maturę? Poznaliśmy szczegóły egzaminów!

W powiecie ostrowskim w roku 2019/2020 1348 uczniów ukończyło szkołę. Do matury postanowiło przystąpić 1220 uczniów ze szkół młodzieżowych i 24 z tych dla dorosłych.

Dyrektorzy szkół, w których odbędą się egzaminy otrzymali procedury przeprowadzenia egzaminów tydzień temu. Są one ustalone przez Ministerstwo Edukacji, Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz sanepid. – W IV LO mamy trzy wejścia, dzielimy szkołę na trzy strefy, aby zminimalizować kontakt uczniów ze sobą. Do każdej strefy przyporządkowane są konkretne sale egzaminacyjne. Są zabezpieczone środki dezynfekujące, które będą nam niezbędne. Uczniowie mają obowiązek przynieść ze sobą maseczkę i wszystkie niezbędne przyrządy: długopisy, kalkulatory, itd – informuje Małgorzata Jędroch, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.

Dyrektor zwróciła się także bezpośrednio do maturzystów, aby nie przynosili maskotek i innych rzeczy „na szczęście”. Uczniowie nie będą mogli ich wnieść na salę egzaminacyjną. – Pielęgniarka szkolna będzie w szkole tak długo, jak będą trwały egzaminy. Na terenie szkoły będą przebywać tylko uczniowie i komisje egzaminacyjne. W poniedziałek odbędzie się rada pedagogiczna, a nauczyciele zostaną przeszkoleni. Zaświadczenia maturalne zostaną wydane do 11 sierpnia. Nie ma konkretnego terminu – dodała Małgorzata Jędroch.

Egzaminy się zazębiają

W szkołach o profilach technicznych harmonogram matur zazębia się z egzaminami zawodowymi, ale – jak podkreślił dyrektor Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim – sytuacja jest opanowana. Również w tej placówce podczas matur będą wydzielone strefy dla uczniów, aby nie wszyscy wchodzili i wychodzili jednym wejściem. – Komunikat z procedurami będzie udostępniony przez edziennik i na stronie. Prośba do maturzystów jest taka, żeby przeczytali go dokładnie i zapoznali się z nim na tyle, by w dniu matur, w stresie uniknąć problemów – zaapelował Dariusz Kaczmarek, dyrektor ZSU.

Osoby z alergiami muszą poinformować o tym dyrektorów poszczególnych placówek, aby komisje egzaminacyjne oraz zdający mieli świadomość, że kichnięcie nie oznacza niczego strasznego. Ma być to środek zapobiegawczy, aby nie wywoływać paniki. – Przypominam, że uczniowie we własnym zakresie przynoszą niezbędne przybory szkolne na maturę, a więc długopis, kalkulator itd. – dodał dyrektor Dariusz Kaczmarek. – Uczulam też, aby nie gromadzić się po wyjściu z sali egzaminacyjnej. Ani na terenie szkoły, ani przed budynkiem. Wrażeniami z matur można wymieniać się w mediach społecznościowych – wyjaśnił dyrektor ZSU.

Ustne matury tylko w wyjątkowych sytuacjach

Co prawda matury w formie ustnej zostały odwołane i w tym roku uczniowie nie będą ich zdawać, jak miało to miejsce dotychczas. Mimo tego jest jedno „ale”. Całkowicie nie zostały one zakazane. – Jeżeli uczeń potrzebuje wynik z ustnego egzaminu, a chodzi tutaj głównie o te osoby, które planują dalszą naukę za granicą, to do 22 maja powinni złożyć wniosek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej albo dyrektora szkoły. Kiedy one spłyną, jesteśmy zobowiązani taki egzamin ustny przeprowadzić. Ale będą to tylko jednostkowe przypadki – powiedziała Małgorzata Jędroch, dyrektor IV LO.

Nowe kierunki w szkołach średnich

Starosta Paweł Rajski zaznaczył, że w tym roku ponownie będziemy mieli pojedynczy rocznik, co stanowi większą szansę dla uczniów ósmych klas na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. – Do szkół ponadpodstawowych idzie młodzież urodzona w 2004 roku. W 2019 roku przyjęliśmy ponad 3000 osób i było trudniej się dostać. Teraz mamy 1530 uczniów w roczniku. Jest dla nich miejsce w 52 oddziałach: 20 w ogólnokształcących i 32 w szkołach branżowych o profilach technicznych – wyliczał starosta Rajski.

Podczas konferencji prasowej zapowiedziano otwarcie dwóch nowych kierunków w szkołach średnich w Ostrowie Wielkopolskim. Mowa o techniku spawalnictwa oraz techniku rachunkowości. – Ten pierwszy to zawód, który nie był kształcony na poziomie technikum, a to bardzo potrzebny kierunek i ta umiejętność doskonale może być wykorzystana w życiu zawodowym. W technikum ekonomicznym będzie można natomiast kształcić się z rachunkowości i cieszę się, że dyrekcja przebrnęła przez wszystkie formalności, co pozwoli uruchomić ten kierunek – dodał starosta.

Najpierw podania, później świadectwa

W najbliższych tygodniach uczniów ósmych klas czeka sporo biurokracji. Od 18 czerwca do 10 lipca będą musieli złożyć podania do wybranych szkół średnich, a następnie dostarczyć świadectwa i wyniki egzaminów. Ważnym momentem będzie 12 sierpnia, kiedy zostaną podane listy z nazwiskami z podziałem na szkoły i klasy. 19 sierpnia poznamy ostateczny kształt klas na przyszły rok szkolny.

Składanie podań będzie dopuszczalne drogą elektroniczną. Cała procedura będzie opisywana na stronach szkół i stronie starostwa. – Uspokajam was, uczniów szkół podstawowych, że wszystko będzie dobrze, dostaniecie się do wymarzonych szkół i 1 września – mam nadzieję – już nie zdalnie, a w normalny sposób rozpoczniecie edukację – powiedział Paweł Rajski.

Jak wyjaśnił, przesunięcie o miesiąc naborów do szkół średnich (z końca lipca na koniec sierpnia) to dodatkowa trudność dla dyrektorów i nauczycieli, bo poszczególne terminy względem początku roku szkolnego się skracają. – Dopiero 19 sierpnia będziemy mogli powiedzieć, ile będzie oddziałów, ilu nauczycieli i w jakim wymiarze będą pracować. Mogę zapewnić, że nie planujemy zwolnień z powodu braku godzin. W szkołach ponadpodstawowych mamy podwójne roczniki i nauczyciele mają zagwarantowane także godziny ponadwymiarowe. W ubiegłym roku przyjęliśmy kilkudziesięciu nauczycieli z ościennych powiatów i ta kadra pozostanie – zapowiedział starosta ostrowski.

Zobacz całą konferencję prasową

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • K
    kkk

    piątek, 22 maja, 2020

    „Starosta Paweł Rajski zaznaczył, że w tym roku ponownie będziemy mieli pojedynczy rocznik, co stanowi większą szansę dla uczniów ósmych klas na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. – Do szkół ponadpodstawowych idzie młodzież urodzona w 2004 roku. ”

    Nawet nie wiedzą , który rocznik kończy w tym roku podstawówkę!!!!!!!
    A egzaminy w reżimie sanitarnym chcą organizować!!!

    Odpowiedz
  • W
    Waldek

    niedziela, 24 maja, 2020

    Mój syn ogląda w miarę regularnie repetytorium maturzysty na tvp, może nie jako główne źródło wiedzy ale utrwalenie i to w wygodnej formie.

    Odpowiedz
  • G
    gość

    czwartek, 28 maja, 2020

    Wszyscy się zwyczajnie mylą. W tym roku rzeczywiście jest jeden rocznik starających się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych – ale nie zapominajmy, że szkoły nadal posiadają w swoich murach dwa roczniki z poprzedniego roku – czyli sal nadal jest mało – a tym samym utrudnienia są żeby się dostać do wymarzonej szkoły – szkoły i tak nie zwiększą liczby sal!!!!!!!!!!!
    Jak widać władze o tym milczą – ewentualnie wolą tego nie przypominać!

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz