Tabletka „dzień po” stosunku — jak działa i ile kosztuje?
Tabletka „dzień po” stosunku to forma antykoncepcji, którą stosuje się awaryjnie, jednorazowo, po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego. W skład pigułki może wchodzić jedna z dwóch substancji czynnych, które wpływają na endometrium oraz owulację:
- octan uliprystalu — to składnik, który hamuje lub opóźnia owulację oraz wpływa bezpośrednio na endometrium, powodując, że środowisko błony śluzowej jamy macicy jest niekorzystne dla plemników,
- syntetyczny hormon lewonorgestrel — preparaty zawierające lewonorgestrel działają podobnie jak te z octanem uliprystalu, z tym że ich skuteczność jest niższa.
Tabletka „dzień po” jest w Polsce dostępna w aptekach za okazaniem recepty od lekarza. Pigułki można zakupić po wizycie stacjonarnej u lekarza, da się także zamówić je przez Internet. W tym celu trzeba skorzystać z usług podmiotu medycznego, który oferuje zdalne konsultacje z lekarzami oraz e-recepty. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, pacjentka może otrzymać kod e-recepty nawet w ciągu kilku minut. Ile kosztuje tabletka „dzień po” stosunku? Syntetyczny hormon lewonorgestrel jest dostępny w cenie wynoszącej około 30-60 złotych za 1 tabletkę natomiast za pigułki z octanem uliprystalu zapłacimy powyżej 100 zł.
Tabletka „dzień po” a test ciążowy — jak wysoka jest skuteczność tej metody antykoncepcji?
Tabletka „dzień po” stosunku może być skuteczna nawet w 98%, wiele jednak zależy od składu pigułki oraz czasu, jaki minął pomiędzy odbyciem stosunku bez zabezpieczenia i przyjęciem produktu leczniczego. Najwyższą skutecznością wyróżniają się preparaty zawierające octan uliprystalu, przy czym należy je przyjąć najpóźniej do 120 godzin (5 dni) po współżyciu płciowym.
Tabletka „dzień po” a owulacja — kiedy pigułki mogą nie zadziałać?
Istnieją pewne czynniki, które mogą wpłynąć negatywnie na skuteczność tabletek „dzień po” stosunku. Należy do nich:
- kolejne współżycie po przyjęciu tabletki (w przypadku kolejnego stosunku lek nie zadziała i może być konieczne wykonanie testu ciążowego),
- stosowanie niektórych leków (przyjmowanie jakichkolwiek produktów leczniczych należy skonsultować z lekarzem),
- wystąpienie po przyjęciu tabletki wymiotów (wtedy może być konieczne ponowne zażycie nowej pigułki).
Bardzo istotnym zagadnieniem jest również zależność – owulacja a tabletka dzień po. Okazuje się bowiem, iż pigułki mogą nie zadziałać, jeśli pacjentka jest okolicach 14. dnia cyklu (kiedy następuje owulacja). Gdy doszło do owulacji, zawarte w pigułkach substancje czynne mogą już nie zdołać jej opóźnić.
Tabletka „dzień po” stosunku — jakie są przeciwwskazania do jej zastosowania?
Tabletka „dzień po” stosunku może zostać zastosowana tylko i wyłącznie, gdy kobieta nie ma przeciwwskazań medycznych do skorzystania z tej metody. Lekarz może odmówić wypisania recepty w sytuacji, gdy:
- kobieta ma uczulenie na składniki tabletki,
- kobieta jest w ciąży lub karmi piersią,
- kobieta choruje na schorzenia wymienione w ulotce jako przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej.
Tabletka „dzień po” a owulacja — jakie mogą być skutki uboczne?
Przed zażyciem tabletek „dzień po” warto zapoznać się także z listą możliwych działań niepożądanych. Należą do nich np.:
- bóle i zawroty głowy,
- ból i tkliwość piersi,
- okres pomiędzy cyklami,
- uczucie niepokoju,
- uderzenia gorąca,
- złe samopoczucie.
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących oznak po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej należy pilnie zwrócić się do lekarza. Konsultacji wymaga także brak okresu w kolejnym cyklu, pomimo wcześniejszego zażycia pigułek „dzień po”, co może świadczyć o ciąży.