Jak podróżowali ziemianie? Rusza niezwykła wystawa [ZDJĘCIA]

1
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na nową wystawę czasową poświęconą podróżom ziemiańskim w XIX i XX wieku. Będzie ją można oglądać od 14 kwietnia do 30 września. "Dla przyjemności i z konieczności. Na szlakach ziemiańskich podróży w XIX i XX w.”, stawia sobie za cel przybliżenie ogromnie zróżnicowanego i ciekawego świata dawnych wojaży podejmowanych przez mieszkańców dworów i pałaców" - mówi Stanisław Borowiak, kurator wystawy.

Rusza nowa wystawa czasowa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Ta, która premierę ma w niedzielę 14 kwietnia nosi nazwę „Dla przyjemności i z konieczności. Na szlakach ziemiańskich podróży w XIX i XX wieku”. Opowiada o bogatym życiu związanym z podróżowaniem, które sferze ziemiańskiej zdecydowanie nie było obce. – Podróżowano wówczas nieustannie, zarówno po kraju, jak i przekraczając zaborcze kordony czy udając się za granicę do Niemiec, Francji czy Włoch. Powodów było bez liku – sprawy rodzinne i towarzyskie, w interesy, działalność społeczna i polityczna, nauka szkolna dzieci, studia i związane z nimi peregrynacje uniwersyteckie, konieczność poratowania zdrowia czy chęć obcowania ze sztuką oraz życiem towarzyskim i kulturalnym ówczesnych metropolii – mówi Stanisław Borowiak, kurator wystawy.

Na przełomie wieków ewoluował sposób podróżowania oraz towarzyszące im zwyczaje. Najpierw do dyspozycji były pojazdy konne i noclegi w nędznych karczmach, a w kolejnych dziesięcioleciach kolej, która znacznie przyspieszyła podróżowania, a także pierwsze luksusowe hotele.

Zwiedzający będą mogli nie tylko poznać miejsca, do których podróżowały rodziny ziemiańskie, ale także wspólnie z nimi przygotować się do takiej podróży. – Wystawa rozmieszczona zostanie w trzech salach na parterze dobrzyckiej rezydencji. W eleganckie i bogate w dekoracje malarskie wnętrza pałacowe, wpisane zostaną nowoczesne ekspozytory, gabloty oraz zaopatrzone w szeroki komentarz historyczny plansze, przystosowane w odbiorze zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych odwiedzających – zapowiadają organizatorzy.

Uczestnicy wystawy, a także uroczystego jej otwarcia, które odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia o godz. 14.00, będą mogli zobaczyć stare bilety, paszporty, listy przewozowe, toaletowe zestawy podróżne, przepastne kufry, pudła, kapelusze i cylindry. Nie zabraknie też map, bez których dalekie podróże było niemożliwe. – Dzięki przeprowadzonym licznym kwerendom, kuratorom wystawy udało się pozyskać eksponaty z Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, a także z Muzeum miasta Zgierza, Muzeum Powozów w Galewicach i z wielu innych instytucji – informują organizatorzy wystawy.

Ekspozycję będzie można oglądać do 30 września 2019 roku na parterze Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Telewizja Proart oraz portal wlkp24.info objęły tę wystawę patronatem medialnym.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick