Jak oddać krew? Kilka porad przed udziałem w akcji „Oddaj krew z kablówką”

6
Jeśli jesteś pełnoletni, zdrowy, masz minimum 50 kg wagi, nie przebywałeś w ostatnich miesiącach na egzotycznych wakacjach i po prostu lubisz pomagać – mamy dla Ciebie podpowiedź jak spędzić jutrzejszy dzień. Odwiedź siedzibę Telewizji Proart i... oddaj krew z kablówką! Piętnasty rok z rzędu jest okazja do tego, by podzielić się cząstką życia i zrobić coś naprawdę dobrego.

Co roku przypominamy o tym, by do udziału w akcji „Oddaj krew z kablówką” dobrze się przygotować. Zdarza się, że osoby stojące kilka godzin w kolejce nie zostają dopuszczone do oddania krwi. Jak uniknąć dyskwalifikacji?

 • Wyśpij się i zrelaksuj!

 • Pij dużo wody lub świeżych soków owocowych

 • Możesz zjeść bardzo lekkie, beztłuszczowe śniadanie

 • Nie męcz się, zrezygnuj z wysiłku fizycznego

 • Weź dowód osobisty

 • Zabierz kogoś do towarzystwa 🙂

Zachowanie powyższych zasad znacznie ułatwi Ci przystąpienie do procesu oddawania krwi. Ważne są także inne, bardziej „zdrowotne” zasady. Oto one.

 • Aby oddać krew musisz był pełnoletni

 • Musisz ważyć minimum 50 kg

 • Twoja hemoglobina musi mieścić się w określonych normach

 • Oddać krwi nie mogą osoby, które miały wykonywane zabiegi, operacje, tatuaże oraz przebywały w egzotycznych krajach

 • Nie może oddać krwi osoba, która choruje m.in. na choroby zakaźne, nowotworowe, choroby układu krążenia, układu oddechowego, układu immunologicznego czy układy krwiotwórczego. Szczegółowy wykaz chorób dyskwalifikujących znaleźć można na stronie www.krwiodawcy.org

Jak będzie wyglądało oddanie krwi na naszej jutrzejszej akcji? Najpierw trzeba będzie ustawić się w kolejce, która – zapewniamy! – nie będzie aż tak długa, a stanie w niej męczące. Zapewnimy miłą atmosferę i zrobimy wszystko, aby każdy oddał krew.

 1. Rejestracja

Będzie potrzebny dowód osobisty i – jeśli ktoś posiada – legitymacja honorowego dawcy krwi. W specjalnym formularzu będzie trzeba podać swoje dane i odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o stan zdrowia, przebyte choroby czy alergie.

 1. Badanie poziomu hemoglobiny

Uprzejme panie pobiorą próbki krwi do zbadania hemoglobiny. Jeśli jej poziom będzie wystarczający, zostaniesz dopuszczony do dalszego procesu oddawania krwi.

 1. Badanie lekarskie

Lekarz kwalifikujący dawców zbada ciśnienie i przeprowadzi krótki wywiad lekarski. Jeśli stwierdzi, że Twój stan zdrowia jest bez zarzutów – przed Tobą już ostatni etap.

 1. Oddanie krwi

Teraz możesz usiąść wygodnie w fotelu i oddać krew. Zostanie wkłuta igła do jednej z żył i na fotelu spędziła około 15 minut. Jeśli będziesz czuł się niekomfortowo i zrezygnujesz – nic się nie stanie. Oddanie krwi jest dobrowolne i jeśli będziesz się czuł źle – możesz przerwać jej oddawanie. Ale wierzymy w Ciebie, że dasz radę 🙂

 1. Odpoczynek

Odpoczynek i zjedzenie posiłku regeneracyjnego to niezwykle ważne czynności. Po oddaniu krwi serce będzie biło mocniej, bo organizm będzie musiał uzupełnić „zapas” straconej krwi. Potrzebujesz więc dużo płynów i kalorii. Otrzymasz od nas coś na ząb i napój, będzie też miejsce, gdzie będziesz mógł usiąść i odpocząć. Teraz możesz być z siebie dumny!

Jak widać, oddanie krwi nie jest trudne, ale przy pierwszym razie może być nieco stresujące. Po dostosowaniu się do wszystkich porad będzie to banalnie proste. Do zobaczenia jutro na 15. akcji „Oddaj krew z kablówką” od godziny 8:00 do 16:00.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. Jako mieszkaniec Ostrowa chętnie oddałbym krew. Ale krew by mnie zalała gdyby się okazało, że tę otrzymał wyborca Beaty Klimek albo PO. A ponieważ prawdopodobieństwo jest wysokie, bo wyborcy ostrowscy to lewackie środowisko, więc póki co nie będę brał udziału w tej akcji. Poza tym chyba ważniejsze są narządy ludzkie motocyklistów szalejących po mieście niż moja krew dla ich ratowania.

  • Tobie chłopie potrzebny jest psychiatra nie stacja krwiodawstwa. pozdrawiam i dobrych wyników w leczeniu głowy.

  • Tobie od takiego motocyklisty mózg by się przydał, ale niestety medycyna jeszcze nie stoi na tak wysokim poziomie, żeby przeszczepić mózg. Przykro mi, ze swoją głupotą musisz się męczyć dalej 🙁

 2. W zeszłym roku ok. 5 godzin stałem w kolejce podczas okropnego upału. Zróbcie coś by tym razem obsługa była zdecydowanie sprawniejsza.

  • Załatw na taką akcję większość ilość osób mogących obsłużyć tylu ludzi. W dobie braku lekarzy i pielęgniarek życzę powodzenia. Skoro to czekanie do problem to może idź w innym terminie? Załatwisz wszystko od ręki.

 3. Honorowe krwiodawstwo było bardzo popularne za komuny, teraz powinno się płacić za oddanie krwi ,tak jak robią to w Niemczech. Sama akcja jest fajna tylko na boga tym dawcą krwi nie dawajcie tej czekolady za 2 zł.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick