Jak chronić się przed burzą?

0
22 sierpnia to data, która z pewnością zapisze się w historii Tatr. To właśnie tego dnia przez polskie góry przeszła tragiczna w skutkach burza. Piorun uderzył w pełen turystów Giewont, zabijając 4 osoby. Ponad 140 osób zostało rannych, a wśród nich są także mieszkańcy naszego regionu.

To była jedna z najtrudniejszych akcji ratunkowych w Tatrach. Po tym, jak w szczyt Giewontu trafił piorun, zginęły dwie dorosłe kobiety oraz dwójka dzieci. Wśród ponad 140 poszkodowanych są osoby z naszego regionu. Mogę potwierdzić, że w tym zdarzeniu ucierpiał strażak z naszej jednostki – mówi bryg. Krzysztof Biernacki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Aby uchronić się przed burzą, należy przewidzieć kiedy i gdzie dokładnie wystąpi. Na rynku pojawiło się wiele aplikacji, które informują o zagrożeniu. Jedną z nich jest lightningmaps.org.

Kiedy wiemy, że pogoda ma się pogorszyć, należy pamiętać o zabezpieczeniu przedmiotów na balkonach czy o odłączeniu urządzeń elektrycznych z gniazdek, bowiem przepięcie spowoduje, że te urządzenia się spalą.

Podczas burzy nie należy chować się pod drzewami ani masztami. Niewskazane jest także przebywanie w otwartej przestrzeni. Jeżeli znajdujemy się na wodzie, powinniśmy jak najszybciej wrócić na ląd.

Pamiętajmy też, samochód jest dobym schronieniem przed burzą, ale nie może być zaparkowany pod drzewami ani elementami mogącymi go uszkodzić.

redaktor wlkp24.info
milosz.skibinski@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick