DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jadłodzielnia w Ostrowie otwarta. Ma być pomocą dla potrzebujących i zmniejszyć problem marnowania żywności

Ideą tworzenia Jadłodzielni jest przede wszystkim pomoc potrzebującym. Ma ona także na celu zmniejszenie problemu marnowania żywności. Ilość jedzenia wyrzucanego do śmieci w Polsce jest ogromna. Jak wynika z badań Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego, w 2020 roku zmarnowano blisko 5 milionów ton żywności.

Lodówkę społeczną otwarto w czwartek na jednym z podwórek, przy ulicy Wolności 34 w Ostrowie Wielkopolskim. Za prowadzenie tego miejsca odpowiadać będzie grupa Teen Challenge Ostrów Wielkopolski – Chrześcijańska Misja Społeczna, a inicjatorem jego powstania jest kaliska fundacja Choops. – Szukamy miast partnerskich bądź fundacji czy organizacji, które chciałyby wejść z nami we współpracę. By postawić taką Jadłodzielnię potrzebne jest miejsce z dostępem do energii elektrycznej – tłumaczy Roman Żarnecki, prezes fundacji Choops.

Miejsce będzie monitorowane i sprawdzane przez wolontariuszy grupy Teen Challange. – Jadłodzielnia będzie otwarta od 8.00 do 20.00. Członkowie organizacji będą dbali o czystość szafy i lodówki, a także sprawdzali terminy ważności produktów znajdujących się wewnątrz – mówi Konrad Żarczyński z Teen Challenge Ostrów Wielkopolski –Chrześcijańska Misja Społeczna.

Z produktów znajdujących się w Jadłodzielni będzie mógł skorzystać każdy. Również w godzinach jej otwarcia osoby chętne, które mają w domu zbyt dużo jedzenia, mogą przyjść i podzielić się nim z innymi. – Jedzenie jest za darmo, a do dyspozycji potrzebujących są m.in warzywa i owoce. Do Jadłodzielni nie mogą trafiać wszystkie produkty. To, jakiego rodzaju jedzenie może się w niej znaleźć, określa regulamin znajdujący się na drzwiach lodówki – dodaje Konrad Żarczyński.

Przedstawiciele kaliskiej fundacji Choops zapowiadają, że do Bożego Narodzenia powstanie w regionie 5 podobnych Jadłodzielni. A docelowo 10 takich punktów ma być rozlokowanych w całej Polsce.

Napisz do autora

Komentarze (5)
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz