Internat w Przygodzicach przygotowywany na kwarantannę, a w szpitalu brakuje zapasów sprzętu

4
Władze powiatu ostrowskiego poinformowały podczas konferencji prasowej o sytuacji ws. koronawirusa. Na naszym terenie nie potwierdzono dotychczas żadnego przypadku, ale ostrożność jest jak najbardziej wskazana. "Jeśli nie musicie wychodzić, zostańcie w domach. To nie są ferie".

Na terenie powiatu ostrowskiego nie ma żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Ani jedna osoba w chwili obecnej nie przebywa w szpitalu zakaźnym, więc nie ma żadnych podejrzeń. – 360 osób jest hospitalizowanych na terenie całego kraju. Wydałem trzy decyzje o kwarantannie. To osoby, które ewidentnie miały kontakt z osobą zarażoną. Poddane są bezwzględnej izolacji domowej. Policja codziennie weryfikuje, czy kwarantanna jest przestrzegana. 60 osób są objęte nadzorem epidemiologicznym. To osoby, które przebywały na terenach, gdzie występują zachorowania ale nie były w strefie „zero” – powiedział Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Przedstawiciele sanepidu są w stałym kontakcie z tymi osobami. Mają one obserwować swój stan zdrowia.

Jednocześnie wyjaśnił, czym różnią się poszczególne określenia używane przy opisywaniu działań związanych z koronawirusem. – Kwarantanna to obowiązek przebywania w domu i to jest bezwzględna izolacja domowa. Kwarantanna jest w domu, a nie w szpitalu. Nie wykluczamy sytuacji, w której powstaną tzw. ośrodki kwarantannowe, ale na razie nie ma takiej decyzji Ministra Zdrowia ani Głównego Inspektoratu Sanitarnego – dodał.

Braki w szpitalu. „Na stanach magazynowych jest zero”

Dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła uspokoił, że w jego placówce nie ma żadnej osoby, która byłaby zakażona koronawirusem. Jak podkreślił, lecznica jest przygotowana na przyjmowanie pacjentów z tym wirusem. – W pierwszej kolejności zostanie przeznaczony na Oddział Intensywnej Terapii dla dorosłych i dla dzieci. W każdej chwili ten zakres będzie się zwiększał. W szpitalu panuje pełny rygor sanitarny. Prosimy mieszkańców by ściśle się do nich stosowali. Całkowity zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach. Od poniedziałku ograniczyliśmy poruszanie się osób po terenie szpitala. Chcemy zminimalizować liczbę osób, które poruszają się po szpitalu i chcemy zapewnić bezpieczeństwo pacjentów – wyjaśnił.

Lecznica odwołała planowe hospitalizacje na oddziałach niezabiegowych. Szpitalny Oddział Ratunkowy został zamknięty dla osób postronnych. Wpuszczani są tylko pacjenci. Wszystkie wejścia do szpitala zostały oznakowane i znajdują się na nich informacje, gdzie potencjalnie zakażeni koronawirusem mają się kierować i co robić – dodał.

Gotowość na przyjmowanie pacjentów z koronawirusem to jedno. Inną sprawą jest wyposażenie szpitala w potrzebny sprzęt oraz środków ochrony osobistej. – Ten zapas, który mamy, wystarczy na kilka dni. Staramy się robić wszystko, by to uzupełniać, ale to jest bardzo trudne. Tych środków brakuje w skali dramatycznej. Wystąpiliśmy do Agencji Rezerw o przyznanie nam maseczek i rękawiczek, ale nie wiemy, kiedy to do nas dotrze – powiedział Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Wojewoda Wielkopolski przekazał szpitalowi ostrowskiemu 650 tysięcy złotych na zakup sprzętu do dezynfekcji, aparatury medycznej i środki ochrony osobistej. Nas interesuje sprzęt na teraz, a nie na za trzy miesiące – dodał.

„To nie są ferie. Zostańcie w domach”

Uczestnicy konferencji poinformowali o sytuacji szkół ponadpodstawowych, które w związku z decyzją rządu zostały zamknięte. Młodzież ma zostać w domach i nie traktować najbliższych dni (do środy 25 marca włącznie) jako dodatkowych ferii. – Odpowiedni skutek będzie, kiedy młodzież pozostanie w domach i nie będzie się kontaktować osobiście z równieśnikami. Wtedy jest szansa na ograniczenie zagrożenia zarażeniem się koronawirusem – wyjaśnił Paweł Rajski, starosta ostrowski. Jego apel poparła Maria Tomalak, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego.

Jak podkreśliła, uczniowie zostali poinformowani, że wykorzystując szkolne profile w mediach społecznościowych i dziennik elektroniczny, to narzędzia, przez które będziemy się kontaktować. Nauczyciele przygotują zadania i prześlą je uczniom, żeby ci mogli je wykonywać w domu. – To nie jest czas ferii ani wakacji. Pozostajemy w gotowości do nauki i pracy. Poprosiłam nauczycieli, żeby znaleźli nowe sposoby dotarcia do uczniów. Także e-podręczniki, które na stronie MEN-u są bezpłatne. I w ten sposób mają zadawać uczniom i rozliczali wiedzę tą drogą. Jest to absolutnie możliwe – wyjaśniła dyrektor III LO.

Zdalne nauczanie – jak podkreśliła Maria Tomalak – nie jest nowością dla jej nauczycieli, bo wielu z nich pracuje już w tym systemie na co dzień, wykorzystując różne platformy edukacyjne. Właśnie dzięki nim nauczyciele mają weryfikować postępy uczniów w nauce i rozliczać z wykonanych zadań.

Wydane zostało także zarządzenie, że każda z klas będzie dezynfekowana, a następnie wszystkie zostaną zamknięte do 25 marca. To samo dotyczy basenu, który znajduje się przy szkole. – Odwołane zostały także rekolekcje, które miały się odbyć na początku przyszłego tygodnia. Miałam na ten czas zaplanowane szkolenia nauczycieli z zewnętrznymi edukatorami i wszystko odwołałam do czasu normalnej pracy szkoły – podkreśliła.

Przygodzice gotowe na kwarantannę poza domem

Władze powiatu podjęły decyzję, że z zasobów powiatu wygospodarowany zostanie obiekt dla osób, które w przyszłości musiałyby zostać poddane kwarantannie poza domem. Ma być gotowy w środę i będzie zarządzany przez powiat ostrowski. Nie znajduje się na terenie miasta. To Internat CKU Przygodzice. – Mamy zorganizowany catering, a jutro zostanie przeprowadzona dezynfekcja obiektu. We wtorek wszystko będzie gotowe – wyjaśnił Jerzy Garczarek, szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Władze powiatu apelują też o zachowanie spokoju i ostrożności oraz nie uleganie panice.Jesteśmy gotowi do przyjmowania państwa w urzędzie, ale jeśli możecie odłożyć załatwienie swoich spraw w tego typu instytucjach albo jest możliwość zrobienia tego elektronicznie, prosimy, aby tak właśnie postąpić – dodał starosta.

Zobacz cały zapis konferencji prasowej w ostrowskim starostwie 

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. A co z kobietami ciężarnymi? Bo o nich nikt nie mówi. Jakie jest zagrożenie dla płodu i dla samej ciężarnej? A co z poradami naturalnymi i cesarskim cięciami? Czy są one wykonywane w terminach czy są przekładane? Bo o oddziałach ginekologicznych też nic nie wiadomo

  2. Jeszcze w Ostrowie nie było żadnego zakażonego i już nie mają zapasów no brawa dla dyrekcji ,to co zrobią jak będzie wysyp zachorowań ,tradycyjnie jesteśmy w czarnej D….e

  3. Był czas w styczniu i lutym na zrobienie zapasów masek płynów do dezynfekcji ubrań rękawic. Nie zrobiono nic. Tydzień od ujawnienia pierwszego przypadku i szpitale są na zero!!!!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick