DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ile za wyprawkę szkolną? Ceny podręczników i zeszytów coraz wyższe

W szkołach trwają ostatnie przygotowania, układane są plany lekcji, a uczniowie wraz z rodzicami odwiedzają księgarnie i sklepy papiernicze, by skompletować wyprawkę. Ceny artykułów szkolnych, podobnie jak wiele innych produktów, kosztują więcej. – Drożeją przede wszystkim zeszyty. Jednak to nie jedyne artykuły, których ceny są wyższe. Wszystkie kolorowe kredki, farby zdrożały od 30% do nawet 100% – mówi Ewa Jamry, kierownik hurtowni z artykułami papierniczymi w Ostrowie Wielkopolskim.

Ceny podręczników wzrosły od 10% do 15% w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku – zauważa właściciel jednej z ostrowskich księgarń, Tomasz Ignasiak. – Najbardziej zdrożały podręczniki do języków obcych. Taka książka do języka angielskiego czy niemieckiego może kosztować nawet 150 zł – dodaje Tomasz Iganasiak.

Wciąż zmieniająca się podstawa programowa i nowe wersje książek przygotowywane przez wydawnictwa – to kolejne powody tego, że rodzice muszą wydać więcej. Sprzedawcy obserwują również, że dorośli kompletując wyprawkę dla swoich dzieci nie tylko kupują jedynie niezbędne artykuły, ale też czekają z zakupami do ostatniej chwili.

– – –

ARGED KPR Ostrovia w PGNiG Superlidze!

Z tej okazji przygotowujemy dla Was coś wyjątkowego, czym będziecie mogli się cieszyć na antenie Telewizji Proart. Już wkrótce zdradzimy szczegóły. Bądźcie czujni!

Napisz do autora

Komentarze (7)
 • M
  Marzyciel

  sobota, 20 sierpnia, 2022

  A wystarczyłby jeden nawet nowy iPad z ołówkiem. Cena może wydać się zaporowa ale licząc na 8 lat szkoły wyjdzie taniej niż co roku kupować papierowe zeszyty i podręczniki. Nawet wliczając ubezpieczenie od przypadkowego zniszczenia i odsetki od rat. Ile drzew można by ocalić i o ile mniej obładowane tornistry i krzywe kregoslupy od nich.

  Odpowiedz
 • A
  Ala

  niedziela, 21 sierpnia, 2022

  W tym kraju to marzenie ściętej głowy. Niestety. W każdej dziedzinie cofamy się, w edukacji chyba najbardziej…

  Odpowiedz
 • L
  Lektor

  niedziela, 21 sierpnia, 2022

  Wielu ludzi ma w nosie edukację.

  Odpowiedz
 • W
  WoB

  poniedziałek, 22 sierpnia, 2022

  Czy mi coś umknęło i wróciły płatne podręczniki. Przecież od paru lat do ostatniej klasy szkoły średniej podręczniki rozdawane są w „dzierżawę” za darmo.

  Odpowiedz
 • B
  Basia

  poniedziałek, 22 sierpnia, 2022

  Podręczniki od dawna w szkołach podstawowych są dla uczniów darmowe. Ćwiczenia też. Zaś na zeszyty rodzice mają 500 plus. O co więc chodzi?

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz