DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ile osób w Wielkopolsce zmarło na Legionellę od początku roku? Urzędnicy ujawnili

Ustalenia po posiedzeniu sztabu kryzysowego zwołanego na prośbę wojewody.

Fot. WUW Poznań

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego zwołanego przez wojewodę Michała Zielińskiego pracownicy sanepidów, a także inni uczestnicy spotkania roboczego podzielili się danymi oraz informacjami i spostrzeżeniami na temat rozprzestrzeniania się Legionelli na terenie Wielkopolski.

Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ujawnili, że od początku roku wykryto na terenie Wielkopolski 17 przypadków zakażenia Legionellą. Dwie osoby zmarły (pierwsza z nich pod koniec stycznia, a druga 25 sierpnia). „Pod tym względem sytuacja w województwie nie odbiega od normy z lat poprzednich” – poinformowali specjaliści.

Na polecenie wojewody urzędnicy skontaktowali się natomiast z wszystkimi domami pomocy społecznej na terenie województwa, aby sprawdzić, jak tam wygląda sytuacja i czy odnotowano zachorowania. Nic takiego nie ma miejsca. W żadnej z tych placówek nie stwierdzono Legionelli (dane na ostatni tydzień sierpnia).

Wojewoda zaapelował też do mieszkańców domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, aby regularnie czyścili klimatyzatory, sieci wodociągowe, a także nawilżacze powietrza, przydomowe baseny i jacuzzi.

Legionelloza – zdaniem specjalistów – nie jest niczym niezwykłym. Do tej pory rocznie w Wielkopolsce z jej powodu umierało od 5 do 7 osób.

CZYTAJ TEŻ:

1 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • Z
    ząb

    piątek, 1 września, 2023

    To nie zamkną lasów?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz