Ile dać księdzu na kolędzie? Odwieczne pytanie…

8
Pytanie, z którym będziemy musieli zmierzyć się zaraz na początku nowego roku. Jaki datek dać księdzu na kolędzie? Zdania są podzielone, bo przecież najważniejsza jest wiara w Boga? Datki zależą od zarobków i od danego województwa. Z badań wynika, że Wielkopolska jest na szarym końcu i mieszkańcy naszego regionu zostawiają najmniejsze kwoty w kopercie.

Są oczywiście w Polsce także województwa gdzie zabrania się dawania jakiejkolwiek kwoty księdzu. Jak sami księża przyznają, wszystko zależy od samego wierzącego. Zdarzają się przypadki, gdzie w kopercie jest kilka złotych, a w ekstremalnych sytuacjach po kilka tysięcy?

Średnio najwięcej dają mieszkańcy województwa Kujawsko-pomorskiego. Kapłan podczas kolędy otrzymuje pokaźny datek. Nawet na wsiach mieszkańcy z bogatych gospodarstw dają podczas kolędy 100 złotych. To zwyczaj jeszcze z przedwojennej Polski.

W Wielkopolsce sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tutaj średnia kwota wkładana do koperty to około 20 złotych. Zdarzają się też przypadki, że ani ksiądz ani ministranci nie dostają nawet złotówki.

W województwie podkarpackim księża nie mogą przyjmować datków na kolędzie. Mogą jedynie otrzymywać je podczas mszy świętej.

 

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

 1. 7
  3

  Od momentu podpisania konkordatu wszystko płaci za mnie państwo. Mam nadzieję, że państwo w końcu zmądrzeje i się z tego wycofa. Jesteśmy za biedni, żeby finansować bogactwo innych!Ja księdza wpuszczam i wizyta kończy się dyskusją o wszystkim i niczym przy…papierosie.

 2. 10
  4

  trzeba było w takim razie księdzem być a nie zazdrosne mscite zawile już z początkiem kolejnego roku nasze ubogie społeczeństwo, wkładasz do koperty nie licz nie wkładasz tym bardziej wara od tego najwyższy czas zając sie własnym ogródkiem a nie w cudzych portfelach siedzieć!!!!i patrzeć co robi przysłowiowy kowalski czy sąsiad!!!i jeszcze jedno czy się księdza przyjmuje i kopertą obdarowywuje to każdego indywidualna sprawa i pieniądze a nie myślicieli za monitora
  słodkiego miłego życia

 3. 3
  2

  Panie Gebel, kolejny raz, w krótkim odstępie czasu wracasz do tematu datków podczas kolędy. Komu i czemu ma to służyć ?? To indywidualna decyzja darczyńców !!! W mieście Ostrowie Wlkp i jego okolicy zamieszkuje co najmniej 100 tys osób, jak jesteś taki dociekliwy przeprowadź ankietę lub referendum na ten temat. I jeszcze jedno – daj głos i pochwal się na jaką kopertówkę może liczyć u ciebie Wielebny ( o ile go przyjmiesz). Mam nadzieję, iż będziesz miał na tyle odwagi, iż tego komentarza nie zablokujesz lub usuniesz.

 4. 3
  3

  Ja zawsze daje 1000PLN ale zastrzegam że tylko na rodzinę uchodźcy której to przyjęcie każdej parafii nakazał sam ojciec święty.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick