DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ile dać księdzu na kolędzie? Odwieczne pytanie...

Są oczywiście w Polsce także województwa gdzie zabrania się dawania jakiejkolwiek kwoty księdzu. Jak sami księża przyznają, wszystko zależy od samego wierzącego. Zdarzają się przypadki, gdzie w kopercie jest kilka złotych, a w ekstremalnych sytuacjach po kilka tysięcy?

Średnio najwięcej dają mieszkańcy województwa Kujawsko-pomorskiego. Kapłan podczas kolędy otrzymuje pokaźny datek. Nawet na wsiach mieszkańcy z bogatych gospodarstw dają podczas kolędy 100 złotych. To zwyczaj jeszcze z przedwojennej Polski.

W Wielkopolsce sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tutaj średnia kwota wkładana do koperty to około 20 złotych. Zdarzają się też przypadki, że ani ksiądz ani ministranci nie dostają nawet złotówki.

W województwie podkarpackim księża nie mogą przyjmować datków na kolędzie. Mogą jedynie otrzymywać je podczas mszy świętej.

 

Napisz do autora

Komentarze (8)
 • E
  ehc

  poniedziałek, 1 stycznia, 2018

  trzy minuty…

  Odpowiedz
 • A
  abc

  poniedziałek, 1 stycznia, 2018

  na jakiej podstawie takie dane?

  Odpowiedz
 • A
  ANDY

  poniedziałek, 1 stycznia, 2018

  Od momentu podpisania konkordatu wszystko płaci za mnie państwo. Mam nadzieję, że państwo w końcu zmądrzeje i się z tego wycofa. Jesteśmy za biedni, żeby finansować bogactwo innych!Ja księdza wpuszczam i wizyta kończy się dyskusją o wszystkim i niczym przy…papierosie.

  Odpowiedz
 • E
  ewq

  wtorek, 2 stycznia, 2018

  najlepiej nic

  Odpowiedz
 • L
  liks

  wtorek, 2 stycznia, 2018

  A potem co dwa lata nowe auto ze salonu.

  Odpowiedz
 • K
  karolina

  wtorek, 2 stycznia, 2018

  trzeba było w takim razie księdzem być a nie zazdrosne mscite zawile już z początkiem kolejnego roku nasze ubogie społeczeństwo, wkładasz do koperty nie licz nie wkładasz tym bardziej wara od tego najwyższy czas zając sie własnym ogródkiem a nie w cudzych portfelach siedzieć!!!!i patrzeć co robi przysłowiowy kowalski czy sąsiad!!!i jeszcze jedno czy się księdza przyjmuje i kopertą obdarowywuje to każdego indywidualna sprawa i pieniądze a nie myślicieli za monitora
  słodkiego miłego życia

  Odpowiedz
 • H
  hihi

  wtorek, 2 stycznia, 2018

  Panie Gebel, kolejny raz, w krótkim odstępie czasu wracasz do tematu datków podczas kolędy. Komu i czemu ma to służyć ?? To indywidualna decyzja darczyńców !!! W mieście Ostrowie Wlkp i jego okolicy zamieszkuje co najmniej 100 tys osób, jak jesteś taki dociekliwy przeprowadź ankietę lub referendum na ten temat. I jeszcze jedno – daj głos i pochwal się na jaką kopertówkę może liczyć u ciebie Wielebny ( o ile go przyjmiesz). Mam nadzieję, iż będziesz miał na tyle odwagi, iż tego komentarza nie zablokujesz lub usuniesz.

  Odpowiedz
 • B
  becks`a

  środa, 3 stycznia, 2018

  Ja zawsze daje 1000PLN ale zastrzegam że tylko na rodzinę uchodźcy której to przyjęcie każdej parafii nakazał sam ojciec święty.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz