I Ty możesz zostać aktorem! Trwa nabór do udziału w sztuce o Powstaniu Wielkopolskim

0
40 tys. zł dofinansowania z Muzeum Historii Polski otrzymało Muzeum Regionalne w Jarocinie. Pieniądze zostaną przeznaczone na zorganizowanie inscenizacji dramatu "Nie należy dłużej czekać!". Obok profesjonalnych aktorów mogą wystąpić mieszkańcy gminy. Właśnie trwa nabór.

Możliwość zagrania u boku aktorów m.in. z Teatru Polskiego w Poznaniu to nie lada gratka dla fanów sztuki aktorskiej. Szczególnie zainteresowanie prowadzonym naborem mogą być miłośnicy historii i Powstania Wielkopolskiego, bo inscenizacja reżyserowana przez Piotra Kaźmierczaka będzie dotyczyć właśnie tego niepodległościowego zrywu.

Dotacja w wysokości 40 tys. zł z Muzeum Historii Polski pomoże w realizacji projektu „Jarocinianie w powstaniu”. Tytuł inscenizacji brzmi „Nie należy dłużej czekać!”, a sztuka ma przedstawiać wydarzenia z przełomu 1918/1919, które miały miejsce na terenie Wielkopolski. Dodatkowym smaczkiem zarówno dla widzów, jak i aktorów-amatorów może być fakt, że użyte zostaną stroje z epoki. Także scenografia będzie odpowiadać tamtym czasom. Dopełnieniem spektaklu będą warsztaty źródłowe z powstania skierowane do młodzieży jarocińskich szkół.

– Projekt jest wielowymiarowy. Dominuje wymiar artystyczny oparty na inscenizacji dramatu Łukasza Pawłowskiego. Powstanie Wielkopolskie nieczęsto było tematem sztuk teatralnych, więc tym ciekawiej zapowiada się możliwość konfrontacji obrazu wydarzeń sprzed stu lat widzianych oczyma współczesnego dramaturga z tym, jak każdy z nas Wielkopolan wyobraża sobie tamten czas – wyjaśnia Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Drugim wymiarem jest – jak podkreśla – „danie szansy jarociniakom, którzy mają w sobie odwagę sceniczną, możliwości uczestniczenia w spektaklu teatralnym”. – Myślę, że może to być niezwykle cenne doświadczenie – dodaje.

Osoby chętne do wystąpienia w sztuce, mogą zgłaszać swój akces pod numerem telefonu (62) 747-34-49 bądź mailowo: muzeum@muzeumjarocin.pl. – Powstanie Wielkopolskie w Jarocinie przebiegło tak sprawnie, że prawie niezauważalnie na tle innych wydarzeń. Ale gdzie byli ludzie, tam są i historie. Spróbujemy je sobie wspólnie opowiedzieć tak, jak mogły się wydarzyć – zachęca Piotr Kaźmierczak, reżyser spektaklu. Sztuka zostanie wystawiona w listopadzie w Jarocińskim Ośrodku Kultury.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick