DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

I LO w Ostrowie świętowało podwójnie. Dwa lata po terminie uczczono jubileusz 175-lecia [WIDEO]

W 177. rocznicę powstania świętowali 175 lat istnienia. Jubileusz I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim obchodzony w ostatni piątek, był poniekąd podwójną uroczystością. Obchody planowane kilkadziesiąt miesięcy temu musiały zostać odłożone aż pandemiczne rygory zostaną odpowiednio poluzowane. Właśnie nadszedł taki czas i przedstawiciele szkoły oraz absolwenci mogli spotkać się po latach, by w szerokim gronie móc świętować tak okazałą rocznicę.

Wspomnienia i przemówienia kolejnych gości były przeplatane występami artystycznymi uzdolnionej młodzieży ostrowskiej szkoły.

I LO to najstarsza szkoła w Ostrowie Wielkopolskim. 14 kwietnia 1845 roku nastąpiła pierwsza inauguracja roku szkolnego, a następnego dnia rozpoczęła się nauka w ówczesnym Królewskim Katolickim Gimnazjum. Historia szkoły była bardzo burzliwa. Wielokrotnie przechodziła różnego rodzaju zmiany. Korygowano również jej nazwę, która w czasach zaborów była w dwóch językach: po polsku i niemiecku. – Szkoła jest dziełem ostrowskich społeczników, organiczników, duchowieństwa, ziemiaństwa, mieszkańców Ostrowa i podostrowskich wsi. Jej pomysłodawcą był miejscowy proboszcz Jan Kompałła. To on podczas kazania w 1840 roku rzucił pomysł, aby powstała placówka, zakład, szkoła, która mogłaby kształcić w języku polskim i w polskim duchu narodowym młodzież oraz mieszkańców Ostrowa i okolic. Takiej szkoły w pobliżu nie było mówi Piotr Grabarz, historyk uczący w tym ostrowskim liceum.

Na przestrzeni dziesięcioleci, a właściwie prawie 200 lat, mury szkoły opuściło wielu wybitnych absolwentów, którzy piastowali niezwykle zaszczytne i ważne funkcje w wielu instytucjach. Wśród nich byli m.in. generałowie Stanisław Taczak i Kazimierz Glabisz, przedstawiciele kościoła na czele z kardynałem Edmundem Dalborem, przedstawiciele świata sportowego, a także muzycznego, jak Krzysztof Komeda-Trzciński i Wojciech Bąk. – Można by także wymienić znanych nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju profesorów. Profesora Kalinę, profesora Pawlickiego, profesora Latajkę, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego – wylicza dr Marek Lewicki, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.

Tego ducha dawnej edukacji i osiągnięć wybitnych absolwentów czuć w murach szkoły do dzisiaj i właśnie historia poprzednich pokoleń często jest jednym z argumentów przemawiających za wyborem przez młodzież właśnie tej placówki. Jej uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, co przekłada się na wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach.

W trwającym roku szkolnym do I LO uczęszcza niemal 700 uczniów. W tym roku do matury przystąpi 183 z nich.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • O
    Obserwator

    wtorek, 26 kwietnia, 2022

    Diamentowy kolczyk 🙂 taka piosenka

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz