Historyczny moment dla ZSP nr 1 w Jarocinie. Odebrali sztandar z rąk Prezydenta RP

0
Podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy, głowa państwa wręczyła dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie sztandar szkoły. Placówka we wrześniu 2018 roku przyjęła imię Powstańców Wielkopolskich. Uroczystość odbyła się pod patronatem prezydenta właśnie. Jego przyjazd do Jarocina, a dokładnie do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2, który bezpośrednio sąsiaduje z "jedynką", był wyjątkowy i stał się dopełnieniem uroczystości związanych z nadaniem imienia.

– Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie zapisał się na kartach historii miasta chociażby tym, że właśnie z obecnego budynku tej placówki, w czasie II wojny światowej część mieszkańców została siłą przesiedlona do Opoczna. Ci, którzy sprzeciwiali się lub którzy byli na liście osób nieprzychylnych okupantowi, spotkał właśnie taki los – powiedziała, witając prezydenta, Lidia Czechak, Starosta Jarociński.

Prezydent Andrzej Duda uzasadniał, że przekazanie sztandaru było dopełnieniem ubiegłorocznych uroczystości. – Mamy nadal 2019 rok, a więc rok stulecia włączenia Jarocina w granice Rzeczypospolitej, bo przecież nastąpiło to właśnie w wyniku bohaterstwa tutejszych mieszkańców, chłopców z tej ziemi. Powstańców Wielkopolskich z 1 stycznia 1919 roku. To właśnie wtedy po latach zaborów Jarocin na powrót stał się częścią Rzeczypospolitej – oznajmił, rozpoczynając przemówienie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick