DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Historia ZUS-u w pigułce i nasz KONKURS na jubileusz!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Po odzyskaniu niepodległości odrodzone państwo polskie stanęło przed poważnym zadaniem stworzenia jednolitego i nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych.

żródło: grafika ZUS - element wystawy jubileuszowej
żródło: grafika ZUS – element wystawy jubileuszowej

W pierwszej kolejności trzeba było ujednolicić prawodawstwo pozaborcze oraz dostosować je do ówczesnych polskich realiów społeczno-politycznych. Prace nad stworzeniem polskiego systemu ubezpieczeń społecznych rozpoczęły się jeszcze w trakcie I wojny światowej, w 1917 r. Ujednolicanie systemu trwało kilkanaście lat, aż ostatecznie 90 lat temu doszło do uchwalenia ustawy „o obowiązkowem ubezpieczeniu społecznem”, zwanej scaleniową. Jednocześnie powoływało do życia nową – centralną i powszechną – instytucję ubezpieczeniową: Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obejmował on swym działaniem obszar całej Rzeczpospolitej. Jego siedzibą była Warszawa. W skład Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wchodziły oddziały terenowe działające w Poznaniu, Chorzowie, Krakowie, we Lwowie i w Łodzi.

Od 1975 r. na obszarze obsługiwanym dotąd przez Oddział ZUS w Poznaniu, utworzono cztery nowe oddziały: w Ostrowie Wielkopolskim, Rawiczu, Pile i Koninie. Główną przesłanką do utworzenia tych placówek było wprowadzenie nowego podziału administracyjnego, w wyniku którego wśród 49 województw pojawiło się między innymi nowe województwo: kaliskie.

WIĘCEJ O HISTORII ZUS-U PRZECZYTASZ TUTAJ: ZUS.PL – POWSTANIE ZUS-U

Siedziba ZUS w Ostrowie Wielkopolskim przez wiele lat była zlokalizowana przy ulicy Kościelnej. Włodzimierz Szymczak, pierwszy dyrektor oddziału zatrudniał tam 110 osób i od początku było wiadomo, że docelowo lokal będzie za mały do prowadzenia tak szerokiego zakresu czynności administracyjnych. Wraz ze zwiększeniem liczby pracowników na przestrzeni lat, zwiększone zostało zaplecze biurowe i ZUS przeniósł się do budynku przy ulicy Wysockiej 1B, gdzie mieści się do dziś. To budynek sześciu kondygnacjach nadziemnych, liczący prawie 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Oprócz pomieszczeń biurowych są w nim dwie sale obsługi klientów, sale wykładowe i konferencyjne oraz archiwum zakładowe. Poprzedni budynek przy ul. Kaliskiej wciąż jest w zasobach ZUS, ale mieści się tam jedynie Wydział Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji wraz z gabinetami lekarskimi, pokojami noclegowymi oraz salami szkoleniowymi.

Przez cały okres istnienia w Ostrowie Wielkopolskim oddziału ZUS, kierowało nim łącznie ośmioro dyrektorów, wliczając w to obecnego p.o. dyrektora Andrzeja Światłego. Pracowników „przewinęły” się setki, a technologiczna zmiana to temat rzeka. Wystarczy zwrócić uwagę na fakt, jak wiele usług ZUS obecnie realizuje w formie elektronicznej. Ostrowski oddział jest jednym z 43 oddziałów w kraju, a podlega pod niego 11 terenowych jednostek organizacyjnych. Obecnie zatrudnia 1081 osób, z czego ponad 85% to kobiety. W głównej siedzibie oddziału przy ul. Wysockiej pracuje 395 osób, a przy ul. Kościelnej – 29 osób.

Z okazji 90-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce, wraz z dyrekcją oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim przygotowaliśmy konkurs dla wszystkich czytelników naszego portalu. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe: „W którym roku powstał oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim?”. Uwaga! Koniecznie przeczytajcie TUTAJ regulamin konkursu i zasady udzielenia odpowiedzi. Zwycięży pierwsza osoba, która prawidłowo odpowie na pytanie, a zapewniamy, że czekająca już w naszej redakcji nagroda jest warta pogłówkowania. Zapraszamy!

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz