Historia zatacza koło. Wieża znów na ratuszu

5
W całym powiecie ostrowskim są tylko dwa rynki z ratuszami - oczywiście w Ostrowie Wielkopolskim i drugi w Raszkowie. To niewielkie miasto, ale jak mało gdzie dba się tutaj o historię regionu i cały czas ją kultywuje. Remont ratusza, który rozpoczął się kilka tygodni temu to jeden z elementów "powrotu do korzeni". Siedziba urzędu gminy i miasta nie dośż, że będzie po prostu schludnie wyglądała, to na budynku znajdzie się wieża pełna regionalnych symboli. Dzisiaj odbywał się montaż kontrukcji.

I co to było za widowisko! Dosłownie. Na rynku w Raszkowie w poniedziałkowe przedpołudnie nie było chyba nigdy aż tylu osób. Niektórzy przyjechali specjalnie na to wydarzenie. – Przyjechałam rowerem, nagrałam filmik i zrobiłam zdjęcia. Bardzo mi się podoba – powiedziała nam dzisiaj jedna z mieszkanek.

Dlaczego montaż ratuszowej wieży wywołał tyle zamieszania? Odpowiedź jest prosta – dawniej ratusz zwieńczała identyczna wieża. Do lat 60. XX wieku istniała w tym samym miejscu, później czasy zmian ustrojowych w Polsce zostawiły swoje piętno na architekturze, którą w latach 70. i 80. degradowano do „betonowej prostoty”.

Wieża budowana była tuż obok ratusza, od powierzchni ziemi. Od początku było wiadomo, że nie da się konstrukcji wybudować na wysokości i będzie trzeba mocować ją na szczycie budynku przy pomocy dźwigu. Na dzisiaj firma budowlana wykonująca remont zamawiała specjalny, największy w Ostrowie pojazd specjalistyczny. Samo umocowanie wieży na szczycie wcale nie zakończyło się na podniesieniu elementu. – Najtrudniejsze dopiero przed nami. Musimy tak przymocować konstrukcję, aby przy silnych wiatrach czy od własnego ciężaru nie zsunęła się – tłumaczy Antoni Malik, kierownik budowy. Dodaje, że wieża wygląda jedynie niepozornie, w rzeczywistości to prawdziwy kolos: – Cały element waży 5,5 tony, oprócz drewna składa się z dużej ilości specjalnej stali tytanowej, która nie będzie rdzewieć.

Wieża ma w tym momencie 14 metrów, istniejący budynek ratusz – 15. Całość osiągnęła już wysokość 29 metrów i to drugi – po kościele w Raszkowie – najwyższy punkt w miasteczku. Remont ratusza wraz z budową wieży to jedna z dwóch równolegle realizowanych inwestycji. Druga to remont kompleksowy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oba zadania pochłoną 2,4 mln złotych, z czego dofinansowanie zewnętrzne, jakie pozyskano na ten cel to 740 tysięcy złotych.

Co najciekawsze, wieża pełna jest regionalnych symboli. O tym szczegółowo opowiada inicjator projektu, burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak. Odsyłamy do materiału filmowego.

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. Błąd a na Rynku w Odolanowie co jest jak nie ratusz a to ze nie stoi na środku nie znaczy że go tam nie ma…

    • no właśnie niekoniecznie, no poczytajjaka jest definicja ratusza – ratusz ma określony styl budowy i musi mieć wieżę, w Ostrowie jes i w Raszkowie kiedyś była i teraz tez jest. W Odolanowie budynek ugim nie ma odpowiednich cech budowli żeby go nazwać ratuszem. Chyba ze tu jakiś architekt nam się wypowie?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick