Hala przy Kusocińskiego zostanie zmodernizowana

9
Ostrowska rada miejska dała zielone światło dla wykupu i modernizacji obiektów przy ul. Kusocińskiego. Wynik głosowania do ostatniej chwili wisiał na włosku.

Radni musieli przede wszystkim przyjąć uchwały umożliwiające realizację inwestycji przez Centrum Rozwoju Komunalnego. Nastąpiła zmiana uchwały budżetowej odnośnie poręczenia oraz zmiana Wieloletniej Prognozy Finansowej w formie dokapitalizowania spółki.

W dużym skrócie – spółka CRK wyemituje obligacje korporacyjne na kwotę 18 milionów złotych, które to zostaną poręczone przez miasto (wymóg banku). Dodatkowo miasto dokona dokapitalizowania spółki na kwotę konieczną do spłacenia rat oraz obsługi obligacji. Spółka może odzyskać 100% podatku VAT. Gdyby inwestycje realizowało miasto, jedynie w wysokości około 11%. Najprawdopodobniej CRK będzie też operatorem obiektu odpowiedzialnym za jego utrzymanie, kiedy zacznie już funkcjonować.

Miasto przekazało spółce BM SLAM konieczne do spełnienia warunki, by transakcja ta mogła dojść do skutku. Są to:

– nieobciążona nieruchomość hipoteką,

– rozwiązanie umowy o prawo wieczystego użytkowania obiektów z Klubem Sportowym Stal,

– uregulowane kwestie własnościowe działek.

Jeżeli tak się stanie, na konto spółki wpłynie 3 295 000 zł netto, czyli ok. 4 mln zł brutto, a na obiekt wejdą budowlańcy.

Fragmenty dyskusji przed głosowaniem:

Jarosław Lisiecki (Klub Radnych Niezależnych)

„Ostrów żyje sportem i kulturą. Kultura ma odpowiednią infrastrukturę, sport cierpi na jej niedobór. Teraz jest to kwestia honoru miasta. Musimy podjąć decyzję, nie możemy dłużej czekać. A optymalną decyzją jest wykup i modernizacja hali przy ul. Kusocińskiego”

Wojciech Matuszczak (niezrzeszony)

„Gdybym to ja był prezydentem, to wybudowałbym nową halę na Wojska Polskiego. Zrobiłbym wszystko, żeby pozyskać na ten cel dofinansowanie. Przebudowa K-1 będzie się odbywała bez podstawowego dokumentu, określającego każdą inną miejską inwestycję – specyfikacji szczegółowych warunków zamówienia. Inwestycja będzie realizowana przez spółkę nieprzygotowaną do jej przeprowadzenia. W innych miastach podobne przedsięwzięcia leżą w gestii wyspecjalizowanych spółek, bądź jednostek budżetowych, czyli MOSiRów. U nas zajmie się tym Centrum Rozwoju Komunalnego. Działamy pod presją czasu. W przypadku najważniejszej dla miasta inwestycji w perspektywie 20-30 lat taka sytuacja jest niedopuszczalna. W podobnych warunkach podejmowana była decyzja o budowie trybuny głównej [na Stadionie Miejskim – red.], kiedy zbliżał się finał Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów na żużlu. Wtedy utopione zostało 10 mln zł”

Jakub Paduch (Platforma Obywatelska)

„Od prawie 3 lat trwa telenowela pod nazwą hala, a dotychczasowa dyskusja doprowadziła donikąd. Mówimy, że teraz decyzja podejmowana jest pod presją czasu. Tak być nie powinno i nie musiało. Przypomnę, że już ponad 2 lata temu mogliśmy wykupić od Klubu Sportowego Stal obiekty przy ul. Kusocińskiego. Wtedy jednak pani prezydent nie była zainteresowana. Ówcześnie podejmując taką decyzję, problem dawno byłby rozwiązany, a wielki sportowy sukces świętowalibyśmy na nowoczesnej hali, a nie sali gimnastycznej w gimnazjum”

Alojzy Motylewski (Przyjazny Ostrów)

„Realizacja tej inwestycji w proponowanym kształcie budzi mój uzasadniony niepokój. Moim zdaniem zmiany w budżecie oraz WPF są przygotowane pospiesznie, a uzasadniające je dokumenty są niewystarczające. Analiza została przygotowana na podstawie wybiórczych danych, które nie dają pełnego obrazu. Skupiono się tylko na uwypuklaniu atutów remontu hali przy ul. Kusocińskiego. Miasto w ogóle nie pochyliło się nad projektem budowy nowej hali przy ul. Wojska Polskiego. Przytoczę tutaj słowa znanego ostrowskiego projektanta, wypowiedziane w grudniu 2016 r. [Radosława Torzyńskiego – red.]: >>Przebudowa hali przy ul. Kusocińskiego będzie droższa niż budowa obiektu o takiej samej wielkości i standardzie od podstaw. Poza tym porównywanie tych dwóch propozycji kompletnie nie ma sensu, gdyż porównujemy starego mercedesa z dwoma nowymi mercedesami<<.

Przypomnijmy sobie, ile wydaliśmy nieprzewidzianych środków przy okazji modernizacji takich obiektów jak: budynek OCK, Forum Synagoga czy Stara Biblioteka”

Marian Herwich

„Głównym powodem, dla którego inwestycją zajmie się CRK, jest to, żebyśmy kompletnie nie wiedzieli ile co kosztuje. Przez całą tę kadencję nie możemy uzyskać informacji ze spółek komunalnych. Nie mam złudzeń, że w tym przypadku będzie podobnie. Widzę, że tutaj przyszli kibice, których bardzo szanuję. Ale pytam się, gdzie byliście 2 lata temu? Wtedy mówiłem o tym, żeby kupić te obiekty, nie patrząc na zadłużenie itd. Trzeba było wtedy przyjść i powiedzieć: jeżeli nie kupujecie obiektów Stali, to ruszajcie z budową nowej hali przy ul. Wojska Polskiego”.

Wojciech Kornaszewski (Platforma Obywatelska)

„Czy ja mam wątpliwości? Tak, dokładnie 134 strony. To są właśnie przywoływane tu wcześniej analizy, które dokładnie przestudiowałem. Mam wiele wątpliwości. Decyzja, którą musimy podjąć jest bardzo trudna i wielu z nas bardzo długo zastanawiało się, jak dzisiaj zagłosować”

Mariusz Leki (Platforma Obywatelska)

„Tak naprawdę do dzisiaj nie wiemy, czy przedstawiona przez panią prezydent forma finansowania tego przedsięwzięcia nie zostanie podważona przez UOKiK. Dzisiaj nie dyskutujemy o tym, czy przekazać pieniądze na halę, bo to zrobiliśmy już pół roku temu. Chodzi o to, czy tę inwestycję będzie realizowała spółka CRK, czy urząd miejski. Powierzanie CRK tego zadania w zaproponowanym trybie – poręczenie i dokapitalizowanie spółki – może zostać uznane za nieprzejrzystą pomoc publiczną i zakończyć się poważnymi konsekwencjami dla miasta”

Marek Kolasiński (prezes CRK)

[W odpowiedzi do Mariusza Lekiego]: „Wystąpiliśmy do UOKiK o stosowną analizę. Zaproponowany model jest już sprawdzony przez inne samorządy. Tak powstała np. hala w Krakowie. Jesteśmy przekonani, że opinia UOKiK będzie dla nas korzystna, w innym przypadku zwrócimy się do organów Unii Europejskiej”

Beata Klimek (prezydent Ostrowa Wielkopolskiego)

„Ja w swoim programie nie miałam wpisanej hali sportowej, ale jestem prezydentem, który reaguje na potrzeby społeczne. Nasz medalista Mistrzostw Polski potrzebuje obiektu, i potrzebuje go już. Ja przeanalizowałam ostatni budżet uchwalony za kadencji mojego poprzednika. Nie znalazłam tam ani słowa, ani jednego punktu, który wskazywałby na chęć podjęcia tego wyzwania. W 2016 r. to radni z Platformy Obywatelskiej mieli większość w radzie, to radni PO kształtowali wtedy budżet. Czy forsowali budowę hali? Nie. W styczniu br. zapytałam państwa radnych o opinię w sprawie budowy hali. Uznali państwo, że się nie wypowiedzą, bo jest to sprawa prezydenta. Tak więc po wielu analizach ja podjęłam decyzję, którą uważam za najbardziej optymalną. Jest to modernizacja K-1. Dziś przyszedł czas na konkrety. Przedkładam państwu projekty uchwał, za które biorę odpowiedzialność. Zaznaczam też, że w przypadku niespełnienia warunków przez spółkę BM Slam transakcja nie dojdzie do skutku”

Cała dyskusja od 4:17:00 do 6:48:00

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

  1. Tak beznadziejnej rady jeszcze chyba nie było. Zabrakło mi przypomnienia faktu , że Holdikom pani prezydent przecież zlikwidowała więc o czym opowiada? Kto się kryje za tym podmiotem mającym wyemitować akcje korporacyjne? Czytam, że skład właścicielski się nie zmienił więc to ten sam podmiot ino zmienił nazwę.
    Poza tym dlaczego nie kupiła tego 2 lata temu, kiedy weszli do ekstra klasy? Tłumaczenie, że odziedziczyła budżet taki a taki…? Gdzie są radni tego miasta, pytam! W poprzednim budżecie miała być kasa na ligowy zespół? Co to za tłumaczenia? 3 lata ściemy, na którą radni się zgadzali. Jak można nie uzyskać informacji od instytucji, która otrzymuje środki publiczne? Co ten radny Herwich mówi? Jak nie dają, to proszę zawiadomić organy na Sądowej. Przecież dywidendy są wypracowane przez miejskie spółki. Dobrze, że nie mam za dużo czasu na to miejskie bajdurzenie, wstyd i niekompetencja wszechobecne, a nikt nie miał krótkich spodni.

  2. p. Klimek pomyliła portfele, zarządza własną „marką osobistą? „na koszt nas podatników. Na koniec kadencji pokazuje jak podejmuje decyzje w teatrze , który sama tworzy już od 2,5 roku. Miejmy nadzieje , że ten spektakl naprawdę już niedługo się skończy. Szkoda miasta i mieszkańców i naszych pieniędzy. Obiecywała likwidację Holdikomu , zmieniła nazwę a teraz daje” robotę” prezesowi i doprowadza nie tylko do poważnego obciążenia spółki ,ale i miasta. Dwa lata temu miasto mogło kupić K1 i na drodze koncesji przekazać zainteresowanej spółce. ! Dziś nie byłoby tego problemu, i nie musielibyśmy słuchać tych bredni w wydaniu p. Klimek. Bo to są comiesięczne brednie. Jak można tak podejmować decyzję i w dodatku takie decyzje! W głowie się nie mieści! Rada „przyjazna” Klimek przyklepuje , bo co tam ! Myślę ,że radny Motylewski trafnie w końcu skwitował wystąpienie p. Klimek cytuje :Kto tu opowiada bajki???

  3. p. Klimek pomyliła portfele, zarządza własną „marką osobistą? „na koszt nas podatników. Na koniec kadencji pokazuje jak podejmuje decyzje w teatrze , który sama tworzy już od 2,5 roku. Miejmy nadzieje , że ten spektakl naprawdę już niedługo się skończy. Szkoda miasta , mieszkańców i naszych pieniędzy. Obiecywała likwidację Holdikomu , zmieniła nazwę a teraz daje” robotę” prezesowi i doprowadza nie tylko do poważnego obciążenia spółki ,ale i miasta. Dwa lata temu miasto mogło kupić K1 i na drodze koncesji przekazać zainteresowanej spółce. ! Dziś nie byłoby tego problemu, i nie musielibyśmy słuchać tych bredni w wydaniu p. Klimek. Bo to są comiesięczne brednie. Jak można tak podejmować decyzję i w dodatku takie decyzje! W głowie się nie mieści! Rada „przyjazna” Klimek przyklepuje , bo co tam ! Myślę ,że radny Motylewski trafnie w końcu skwitował wystąpienie p. Klimek cytuje :Kto tu opowiada bajki???

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick