Grozi nam przekroczenie stanów ostrzegawczych? Sprawdzamy sytuację w regionie

0
screen z map IMGW
IMGW wydał ostrzeżenia dla Południowej Wielkopolski, dotyczące możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych w kilku zlewniach. Prawdopodobieństwo określono na ponad 80 proc.

Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili dane dotyczące poziomu wód w rzekach. W związku z roztopami, które nadeszły po intensywnych opadach śniegu, przybywa wody w zlewniach rzek. Kilka z wydanych ostrzeżeń dotyczy regionu Południowej Wielkopolski.

“W związku ze spływem wód roztopowych, w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych, szczególnie w zlewniach: Ślęzy, Kaczawy, Baryczy” – czytamy w komunikacie wydanym przez IMGW. W zlewni Prosny także odnotowano wzrosty poziomu wód w strefie stanów wysokich. Specjaliści twierdzą, że istnieje prawdopodobieństwo przekroczenia stanu ostrzegawczego w Kraszewicach na Łużycy.

Mowa o ostrzeżeniach drugiego stopnia. Wezbrania dotyczą następujących obszarów:

  • zlewnia Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu (okolice Ostrowa Wielkopolskiego, Raszkowa, Odolanowa, Mikstatu, Sulmierzyc, Ostrzeszowa),
  • zlewnia Orli (okolice Krotoszyna, Zdun, Kobylina, Koźmina Wielkopolskiego),
  • zlewnia Łużycy (okolice Grabowa nad Prosną),
  • zlewnia Widawy (okolice Kępna).
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick