Grand Prix Komeda na start! Dzisiaj w Ostrowie rusza festiwal filmowy

0
Świat polskiego kina przenosi się na tydzień do Ostrowa Wielkopolskiego. A to za sprawą 10. Grand Prix Komeda, który startuje już w najbliższą niedzielę, 22 sierpnia. Będą pokazy filmowe, spotkania z aktorami, kompozytorami muzyki filmowej, reżyserami oraz wystawy czy koncerty. A na początek gratka – dzień z Krzysztofem Komedą w roli głównej, bowiem zaplanowano między innymi dwie projekcje filmowe dotyczące tego jazzmana i wystawę. Festiwalowa niedziela zakończy się koncertem formacji Royber Trio.

Ostrowski festiwal jest wyjątkowy. Mimo że filmowy, to kładący nacisk na muzykę. A to za sprawą rozstrzyganego na nim konkursu o Nagrodę Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. – Na festiwalu Grand Prix Komeda filmy oglądamy słuchając, albo słuchamy oglądając, bo tutaj zmysł słuchu wysuwa się nawet trochę przed zmysł wzroku, podstawowy przecież dla świata kina. A te kompozycje muzyczne będą bardzo różnorodne – zapewnia dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski

W tegorocznym konkursie bierze udział 7 filmów, a będziemy je oglądać od wtorku w Ostrowskim Centrum Kultury. Wcześniej, bo już od niedzieli czekają nas pokazy specjalne, pozakonkursowe. W tym choćby film Włodzimierza Haupe „Ubranie prawie nowe” z muzyką Krzysztofa Komedy, po projekcji którego ostrowska publiczność spotka się z Tomaszem Lachem i Michałem Wilczyńskim z wydawnictwa GAD Records. To nie jedyny akcent Komedowy podczas pierwszego dnia festiwalu, bowiem czeka nas jeszcze projekcja filmu dokumentalnego, produkcji naszej Telewizji Proart. Będzie to „Ostrowski czas Komedy”. Wstęp na te wydarzenia filmowe, które zaplanowano na tę niedzielę, jest wolny. Dzień zakończy biletowany już koncert formacji Royber Trio, która zagra zamiast zapowiadanego kwartetu Krzysztofa Majchrzaka. A jakie jeszcze inne koncerty zaplanowano?

Premiera to koncert składu kwartetu Kamila Piotrowicza i Jana Młynarskiego. Ich projekt nazywa się Piotrowicz/Komeda/Młynarski, a wypełnią go na jazzowo zaaranżowane utwory do tekstów Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Koncert ten usłyszymy na finał festiwalu, 28 sierpnia, w Ostrowskim Centrum Kultury. Dzień wcześniej, 27 sierpnia, w Amfiteatrze Miejskim zagra formacja EABS – mówi Sebastian Ceglarek z impresariatu Ostrowskiego Centrum Kultury.

Festiwal to jednak głównie pokazy filmowe i spotkania z gośćmi. Do Ostrowa spotkać się z publicznością przyjedzie większość kompozytorów konkursowych obrazów. Nie zabraknie też innych spotkań z twórcami kina oraz z pisarzami. W sumie do Ostrowa na tydzień przeniesie się, śmiało można powiedzieć, świat polskiego filmu i muzyki filmowej.

Trwający tydzień festiwal rozpocznie się 22 sierpnia, a zakończy się 28 sierpnia. Wtedy poznamy zwycięzcę konkursu Grand Prix Komeda oraz innych przyznawanych podczas festiwalu nagród. Organizatorem wydarzenia jest Ostrowskie Centrum Kultury.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick