DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Gotują i uczą się jednocześnie

To, że uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim mają głęboką niepełnosprawność ruchową i do tego nie widzą, nie oznacza, że nie mogą brać czynnie udziału w zajęciach kulinarnych. Do tego rodzaju zadań służy specjalny niebieski przycisk.  – Nazwa tego sprzętu to PowerLink, są takie specjalne przyciski sensor. W naszym przypadku, jak mamy dzieci głębokie – one nie widzą, także ten sprzęt daje to, że możemy podłączyć różnego rodzaju sprzęty, czy kuchenne, czy inne, przeróżne. Dzieci za pomocą tego przycisku potrafią nacisnąć, uruchomić ten sprzęt – tłumaczy Anna Chojnacka-Nowak, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim.

W tym przypadku ważna jest nie tylko sprawczość uczniów, ale też cała sekwencja zdarzeń, włączając w to udział np. zmysłu smaku. – Tutaj jest reakcja różna. Przede wszystkim to jest taki proces długotrwały, trzeba przygotować. Tu jest to na takiej zasadzie, że pokażemy pierwszy raz – wiadomo, nic z tego nie będzie. Drug raz – też nie. Trzeci, czwarty… jeśli oni nacisną ten przycisk, to oni już będą wiedzieli, że jest ten dźwięk, a później będzie receptor smakowy – dodaje Anna Chojnacka-Nowak.

W szkolnej stołówce co jakiś czas urządzana jest kawiarenka. Tym razem z okazji niedawnego Dnia Kobiet panowie z ostrowskiej szkoły specjalnej samodzielnie przygotowali koktail malinowy i z powiedzenim weszli w rolę kelnerów, częstując nim swoje koleżanki z klasy. Tego rodzaju zajęcia w szkole specjalnej nie tylko pomagają uczniom w przystosowaniu do dorosłego życia, ale też po prostu sprawiają im radość. – Dzieciaki to lubią, bo w tych kulinariach możemy zrobić coś takiego jak przede wszystkim nauczyć ich planowania, bo to się zaczyna planowaniem, o czym by marzyli, co by chcieli zrobić, jaką trudność poznać, zrobić zakupy… Potem przygotować to wszystko do tego posiłku, sporządzić to z wykorzystaniem tych drobnych sprzętów albo sprzętu AGD – tego mamy bardzo dużo, a udało nam się to pozyskać dzięki Laboratorium Przyszłości – mówi Beata Serbakowska, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci i młodzież garną się do zajęć kulinarnych i chętnie korzystają z małych urządzeń agd, by przygotować specjały, które później będą ze smakiem zajadać. Asysta nauczyciela jest w tym przypadku potrzebna, ale dziewczynki właściwie wszystkie czynności wykonały samodzielnie.

Przygotowywali kanapki to, może się wydawać, prozaiczna czynność, ale dla dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności, niektóre proste rzeczy, takie jak smarowanie chleba masłem, mogą sprawiać trudności, które oczywiście z czasem są przezwyciężane. Gotowanie kształtuje u dzieci umiejętność pracy w grupie, naukę zasad bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków czy ich wartości odżywczych. To też lekcja samodzielności, bo część uczniów jest w stanie wykonać bez asysty podstawowe czynności. Jak zauważają nauczyciele, największą radość sprawia dzieciom zjadanie efektów swojej pracy. Zajęcia kulinarne w ostrowskim Zespole Szkół Specjalnych odbywają się praktycznie codziennie i stały się nieodłącznym elementem szkolnego krajobrazu.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • ===

  niedziela, 12 marca, 2023

  Brawo

  Odpowiedz
 • P
  Pp

  niedziela, 12 marca, 2023

  Brawo

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz