Glan w Jarocinie najładniejszym znaczkiem turystycznym 2018

0
Fot. jarocin.pl
Jarociński pomnik glana stojący przy skrzyżowaniu ulic Św. Ducha i Wojska Polskiego został ogłoszony najładniejszym znaczkiem turystycznym 2018 roku. Pomnik glana pokonał 119 innych znaczków w dwóch etapach. Spośród wszystkich zgłoszonych wybrano dziesięć, a następnie tego zwycięskiego.

Pomnik glana, który od lat stoi przy skrzyżowaniu ulic. Św. Ducha i Wojska Polskiego w Jarocinie zwyciężył w konkursie na najładniejszy znaczek turystyczny 2018. Konkurencja była bardzo silna, bo jarociński znaczek miał do pokonania silną konkurencję w liczbie 119.  Zwycięstwo może cieszyć podwójnie, bo to powód do radości nie tylko dla mieszkańców czy władz, ale także Muzeum Regionalnego w Jarocinie, które jest wydawcą tego symbolu.

Znaczek turystyczny jest obecny w mieście raptem od kilku miesięcy. Ma formę drewnianego krążka o średnicy 60 mm. Posiada metalowe oczko do zawieszenia i został wykonany ręcznie z wykorzystaniem metalowej grawerowanej matrycy.

– Znaczek turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. Kolejne numery znaczków przedstawiają grzbiety gór, schroniska turystyczne, biegi rzek, oznaczają miasta, zamki, miejsca historyczne, pamiątki przyrodnicze, zabytki techniki, jaskinie, ogrody zoologiczne i inne miejsca. W naszym mieście, oprócz zwycięskiego glana, mamy także krążki z wizerunkiem ratusza i Spichlerza Polskiego Rocka. Znaczki turystyczne są ogólnoeuropejską akcją kolekcjonerską. Znajdują się w kilkunastu krajach Europy. W Polsce wydawane są od 2004 r. – mówią przedstawiciele urzędu.

Pomnik glana w Jarocinie nawiązuje do Jarocin Festiwalu. To właśnie jego uczestnicy często przybywali na to muzyczne wydarzenie właśnie w glanach. Z biegiem lat stał się on symbolem festiwalu, a także nieodzownym elementem Jarocina od kiedy 15 lipca 2011 roku stanął przy jednym z głównych skrzyżowań w formie pomnika. Pomysłodawcą pomnika była Felicja Pawlicka, artystka i animatorka, która zmarła tragicznie w 2010 roku. Jej pomysł zrealizowano w ramach projektu „Znak Szczególny” prowadzony przez Fundację „Ogród Marzeń” w Jarocinie.

Autorem rzeźby są Jakub Bogatko i Małgorzata Kruk. Pomnik glana ma ponad dwa metry wysokości i waży ok. 200 kg. Od początku ozdabia się go oryginalnymi sznurówkami m.in. w barwach narodowych na 11 listopada.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick