DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Gdzie wyrzucić ampułkostrzykawki? Czytelniczka pyta - my wyjaśniamy

Z redakcją portalu wlkp24.info skontaktowała się Czytelniczka, która zadała pytanie o to, gdzie może wyrzucić ampułkostrzykawki. Nie są one traktowane jak zwykłe strzykawki, więc apteki mają problem z ich przyjęciem. Zabronione jest także wyrzucanie tego typu odpadów do pojemnika na odpady zmieszane. Pojawia się zatem problem, co zrobić z tego rodzaju „opakowaniem”.

Szukając odpowiedzi na pytanie naszej Czytelniczki, sprawdziliśmy m.in. czy znajdziemy wyjaśnienie w aplikacji mobilnej Ostrowa Wielkopolskiego, w której zamieszczono listę odpadów z podziałem na kategorie. Ma to pomóc mieszkańcom w łatwiejszej segregacji śmieci. Niestety, próżno było tam szukać informacji o ampułkostrzykawkach.

W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, czytamy: – W dniu 6 września 2019 r. weszła w życie nowelizacja tzw. „ustawy śmieciowej”, która wprowadziła zmiany m.in. w zakresie prowadzenia punktów selektywnego zbierania odpadów (PSZOK). Rozszerzono katalog odpadów przyjmowanych przez PSZOK-i o nowe obowiązkowe kategorie – m.in. o odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki – wyjaśnia Karina Wicenciak, kierownik ds. ochrony środowiska RZZO. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2020 roku.

Aby bezpiecznie pozbyć się odpadów w postaci ampułkostrzykawek, należy umieścić je w jednorazowym czerwonym pojemniku przeznaczonym na odpady medyczne, a następnie oddać go w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Czerwone pojemniki można kupić w aptekach, sklepach medycznych oraz w PSZOK-u. Tego typu opakowanie – w zależności od punku – można kupić już za kilka złotych (zależnie od wielkości). Oddanie ampułkostrzykawek w PSZOK-u jest darmowe.

Przy okazji naszych pytań, ostrowscy urzędnicy zaktualizowali aplikację mobilną o informację dotyczącą właśnie ampułkostrzykawek jako kolejnego rodzaju odpadów. Można ją znaleźć w kategorii „Odpady niebezpieczne” w zakładce „Wywóz śmieci”.

Ta informacja powstała dzięki naszej Czytelniczce. Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia wartego uwagi, masz z czymś problem, poinformuj nas o tym na fb.com/wlkp24 lub zadzwoń na 661 997 997. Jesteśmy też na WhatsAppie i Signalu.

Napisz do autora

Komentarze (1)
 • W
  Ws

  piątek, 5 lutego, 2021

  Dlaczego strzykawka i igła zużyta w szpitalu jest odpadem medycznym a w domu nie jest ?
  Czy to są podwójne standardy?
  Wywóz jednorazowy śmieci medycznych do 2,5 kg to 132 zł .
  Wzrost o 90 zł w stosunku do 2020 roku

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz