„Gdyby nie oni, byliby z nas Niemcy”. Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Ostrowie [WIDEO]

3
Powstanie Wielkopolskie trwało dokładnie 52 dni. Wielkopolanie toczyli zbrojną walkę o przyłączenie do Polski, odzyskanie niepodległości i wyzwolenie spod zaboru pruskiego. We wtorek w wielu miejscowościach na terenie całego województwa odbywały się uroczystości upamiętniające wydarzenia z przełomu 1918 i 1919 roku.

Ostrowskie obchody upamiętniające wydarzenia z przełomu 1918 i 1919 roku rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po nabożeństwie delegacje służb mundurowych, a także władz Ostrowa Wielkopolskiego, powiatu ostrowskiego oraz przedstawicieli posłów z regionu, złożyły kwiaty w miejscu pamięci przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Wrocławskiej i na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Od ubiegłego roku 27 grudnia jest świętem państwowym. To Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Ustawę o jego wprowadzaniu podpisał w listopadzie 2021 roku prezydent Andrzej Duda. Pod dokumentem o ustanowienie takiego święta podpisało się 8 tys. osób.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick